ردکردن این

مقدمه

امروزه با توجه به تنوع و مدل های مختلف، امکانات و قابلیت های فرهای آشپزخانه، خرید فر یکی از دغدغه های افراد به شمار می رود. خرید یک فر با توجه به کارایی که از آن انتظار داریم یکی از مسائلی است که باید قبل از خرید به آن اشراف کامل داشت. در این مقاله با توجه به این که فرهای توکار بسیار رایج شده اند و استفاده از آن ها رو به افزایش است، به انواع فرهای توکار و ویژگی های یک فر توکار خوب پرداخته خواهد شد.

انواع فر توکار

در این قسمت به طور خلاصه به انواع فر توکار از لحاظ منبع انرژی پرداخته خواهد شد. اگر قصد مطالعه بیشتر دارید می توانید به مقاله انواع فر گاز و مقایسه آن ها مراجعه کنید.

 • فر توکار گازی:

فر توکار گازی  همانطور که از اسمش پیداست،  با گاز شهری کار می‌کند و بنابراین هزینه‌ی پخت کمتری نسبت به فر برقی توکار دارد. اگر قصد خرید فر توکار گازی دارید، بایستی در خانه برای آن لوله کشی مجزا در نظر گرفته شود. شاید به همین دلیل باشد که بیشتر مردم به خرید فر آشپزخانه توکار برقی که در ادامه به آن اشاره خواهد شد، علاقه دارند.

 • فر توکار برقی:

این مدل از فر آشپزخانه توکار با استفاده از نیروی برق کار می کند. با توجه به اینکه برای نصب فر توکار برقی به لوله کشی مجزا نیازی نیست، محبوبیت بسیاری دارد. همچین می توان گقت که این مدل خطرات ناشی از نشت گاز را نیز ندارد.

 • فر توکار گازی – برقی:

فر گازی – برقی قابلیت کارکرد به دو صورت برق و گاز را دارد. با خرید این مدل می توانید مطمئن باشید که همیشه یک گزینه برای پخت وجود دارد. طول عمر بالا نیز از دیگر ویژگی های متمایز فر آشپزخانه توکار گازی برقی است.

ویژگی های فر توکار

بعد از آشنایی با انوع فر توکار، در این قسمت به امکانات و ویژگی های یک فر توکار پرداخته خواهد شد.

 • نمای ظاهری:

نمای ظاهری بیشتر مدل های فر آشپزخانه توکار در بازار به صورت شیشه ای است. جنس این شیشه از نوع سکوریت و نشکن است. برخی از مدل ها نیز به صورت ترکیبی از شیشه و استیل می باشند. مدلی دیگر نیز در بازار وجود داشته و آن شیشه رفلکتیو است. این نوع شیشه خاص به صورت آینه ای طراحی شده و برای دکوراسیون مدرن آشپزخانه انتخاب مناسبی است.

 • قابلیت گریل:

گریل روشی از سرخ کردن بوده که برای پخت غذا با چربی بسیار کم تعبیه شده است. این قابلیت برای ورزشکاران و کسانی که به غذاهای رژیمی علاقه دارند، بسیار کاربردی است.

 • موتور جوجه گردان:

قابلیت جوجه گردان در فر آشپزخانه توکار برای پخت و کباب کردن مرغ و ماهی و … طراحی شده است. با استفاده از این قابلیت می توان انواع مرغ و ماهی را به صورت بریانی پخته و در کنار اعضای خانواده نوش جان کرد. سیخ جوجه گردان در بازار به دو صورت افقی و مورب وجود دارند. تفاوت این مدل ها در این است که سیخ جوجه گردان مورب برای کباب کردن، فضایی بیشتر در اختیار قرار می دهد.

 • قبلیت یخ زدایی:

با استفاده از یخ زدایی می توان مواد غذایی منجمد را بدون اینکه از ارزش غذایی آن کاسته شود، ذوب کرد. برخی از تولید کنندگان در محصولات خود قابلیتی تعبیه کرده اند که بر اساس وزن بتوان مواد غذایی را یخ زادیی کرد.

 • قابلیت ریل تلسکوپی:

با وجود قابلیت ریل تلسکوپی می توان غذا را در طبقات فر آشپزخانه به شکل بهتری مدیریت کرده و مشکلی در بیرون آوردن غذا به وجود نیاید. خیلی از خریداران به این ویژگی علاقه خاصی داشته و در هنگام خرید فر آشپزخانه توکار معمولا درباره آن می پرسند.

 • فن کانوکشن:

فن کانوکشن با توزیع حرارت یکسان به مواد غذایی، غذا را خوش رنگ تر می کند. امروزه بیشتر مدل ها دارای این قابلیت هستند. البته مدل های دیگری هم وجود داشته که فاقد این قابلیت کاربردی باشند.

 • فن داکتی:

فن داکتی برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد محفظه فر آشپزخانه طراحی شده است. این فن که در بیشتر مدل های موجود در بازار وجود دارد، در بیرون فر آشپزخانه قرار دارد.

 • دیواره چربی زدا:

معمولا در هنگام پختن غذا، قطرات روغن به دیواره های فر آشپزخانه می چسبد که تمیز کردن آن را بسیار دشوار می‌سازد. اما با وجود این ویژگی دیگر نیازی نیست نگران باشید. زیرا جنس بدنه آن به گونه ای است که مانع از چسبیدن قطرات روغن به دیواره شده و تمیز کردن فر آشپزخانه را بسیار راحت می کند.

 • تمیز شوندگی خودکار (self clean):

این قابلیت همانند دیواره چربی زادا، تمیز کردن فر آشپزخانه را راحت می کند. اما روش آن متفاوت است. در این ویژگی با بالا بردن دمای داخلی فر آشپزخانه، قطرات چربی به خاکستر تبدیل شده و می توان آن را با یک دستمال مرطوب تمیز کرد.

 • پنل تنظیمات:

پنل تنظیمات مدل های فر آشپزخانه موجود در بازار به دوصورت لمسی و کلیدی کنترل می شود. قاعدتاً مدل هایی که پنل تنظیمات آن به صورت لمسی است، کاربری راحت تری داشته و قیمت بیشتری دارند.

 • قابلیت برنامه ریزی:

این قابلیت کمک می کند که برخی از کارها مانند پخت ماهی، سرخ کردن سبزی و …. طبق برنامه پیش فرض فر آشپزخانه به صورت اتوماتیک انجام شود.

 • سنسور پخت:

سنسور پخت قابلیتی پیشرفته بوده که تنها در برخی از مدل های گران قیمت بازار وجود دارد. سنسوری که در گوشت قرار داده می شود، شما را از مغز پخت شدن مواد غذایی آگاه می سازد.

 • قفل کودک:

اگر در خانه خود کودکی وجود دارد، این قابلیت بسیار کاربردی خواهد بود. با فعال سازی آن، تنظیمات فر آشپزخانه غیرفعال شده و کودک قادر به دستکاری آن نخواهد بود. اگر به ایمنی کودک اهمیت می دهید در هنگام خرید فر آشپزخانه توکار برقی این ویژگی را در نظر بگیرید.

سخن پایانی

همانطور که اشاره شده با توجه به تنوع فرهای توکار موجود در بازار، انتخاب از میان این مدل ها کاری بسیار دشوار می باشد. در این مقاله سعی شد به انواع فر توکار و ویژگی های آن ها پرداخته شود تا انتخاب یک فر توکار مناسب برای شما خوانندگان آسان تر شود.

Open chat
میتونم کمکت کنم؟
سلام
چطوری میتونم کمکت کنم؟