ردکردن این

مقدمه

نظافت تجهیزات موجود در آشپزخانه از قبیل اجاق گاز، فر، هود، یخچال، کابینت و … یکی از کارهایی است که برای افراد و زنان خانه دار دشوار به نظر می رسد. نظافت آشپزخانه یکی از اموری است که با رعایت اصول درست و به طور کلی تقسیم کردن آن به بخش های مختلف می توان به راحتی از عهده آن بر آمد. در این مقاله به طور کلی به نحوه نظافت تجهیزات ذکر شده پرداخته خواهد شد. به عنوان پیشنهاد می توان از شنیدن موسیقی یا پادکست های علمی و … در هنگام نظافت استفاده کرد تا این اوقات به عنوان سرگرمی نیز تلقی شود.

نظافت اجاق گاز آشپزخانه

در ابتدا مشعل ها را از اجاق گازی یا برقی جدا می کنیم. سپس مشعل های گازی را بوسیله آب و صابون شسته و یا اگر قابلیت شست و شو با ماشین ظرفشویی را دارند، آن ها را داخل ماشین ظرفشویی قرار می دهیم. مشعل های برقی را نیز ابتدا بوسیله یک اسفنج نرم پاک می کنیم. بعد از نظافت مشعل ها نوبت به سطح اجاق گاز می رسد. در ابتدای این امر بوسیله یک کارتک و یا سیم ظرفشویی غذای سوخته را لایه برداری کرده و سپس با آب و صابون و اسفنج سطح اجاق گاز را تمیز می کنیم. همچنین می توان از مواد شوینده مرتبط با سطوح گاز نیز استفاده کرد. همچنین باید به این نکته دقت داشت که بعد از هر بار پخت و پز اگر مواد چرب بر روی سطح اجاق گاز ریخت بلافاصله تمیز شود زیرا بعد از خشک شدن نظافت آن مشکل می شود. حال نوبت به شیر های گاز می رسد. شیرهای گاز را بوسیله آب و صابون (استفاده از مواد ساینده و یا حاوی آمونیاک ممنوع می باشد) در ظرف مناسب می شوییم.

نظافت هود آشپزخانه

در  ابتدا سطح بیرونی هود را به وسیله یک پارچه مرطوب آغشته به مایع صابون تمیز می کنیم و سپس با یک پارچه نرم آن را خشک می کنیم. همچنین اگر جنس هود استیل ضد زنگ می باشد، می توان از یک ماده شوینده مخصوص نیز استفاده کرد. فیلتر های هود را نیز به طور مععمول هر یک ماه (بسته به نوع فیلتر می تواند متفاوت باشد) یکبار  در آب گرم و صابون قرار می دهیم و آن را می سابیم تا تمیز و عاری از چربی و … شود. سپس آن را بر روی یک پارچه خیس قرار می دهیم تا خشک شود. برای نظافت قسمت های داخلی هود نیز می توان از کمک تکنسین های مجرب این کار بهره برد.

نظافت فر آشپزخانه

ابتدا سینی های مشبک را از داخل فر خارج کرده و آن ها را در ظرف مناسب که با آب گرم و صابون پر شده است برای مدت دو الی سه ساعت خیس می کنیم. سپس به وسیله یک پارچه تمیز سینی ها را تمیز می کنیم و اجازه می دهیم خشک شوند. سپس تمامی منافذ داخلی فر را پوشانده و سطوح داخلی فر را به وسیله مخلوط (یک چهارم فنجان آب+یک چهارم فنجان نمک +دو چهارم فنجان جوش شیرین) می پوشانیم و بعد از چند ساعت با استفاده از یک پارچه تمیز سطوح داخلی فر را پاک می کنیم.

نظافت یخچال آشپزخانه

یخچال را از برق کشیده و مواد غذایی را از داخل آن خارج می کنیم. سپس یک پارچه تمیز را به محلول (دو قاشق غذا خوری جوش شیرین + یک چهارم لیوان آب) آغشته کرده و سطوح داخلی یخچال و لکه دار آن را پاک می کنیم. باید دقت کرد که تمامی قسمت های داخلی یخچال را به وسیله این محلول پاک کرد. سپس پارچه را در آب فرو برده و باقی محلول را از روی سطوح داخلی یخچال پاک می کنیم. با استفاده از یک دستمال نرم و خشک سطوح تمیز شده را خشک می کنیم. اگر یخچال بوی نامطبوع می دهد می توان یک جعبه جوش شیرین باز شده را درون یخچال قرار داد.

نظافت کابینت و پیشخوان آشپزخانه

آلودگی، چربی و … می توانند در قسمت های مختلف کابینت جمع شوند. ابتدا مواد و ظروف را از داخل کابینت خارج کرده و سپس با استفاده از یک دستمال مرطوب این مواد را از روی سطوح پاک کرده و آن را خشک می کنیم. اگر کابینت از جنس چوب می باشد می توان از مواد تمیز کننده مخصوص چوب استفاده کرد. برای نظافت پیشخوان آشپزخانه هم می توان از محلول آب گرم و صابون استفاده کرد و با استفاده از یک دستمال آغشته به این محلول آلودگی را از روی سطوح پیشخوان پاک کرده و سپس آن را خشک کرد. همچنین می توان از مواد نظافتی مخصوص سطوح هم استفاده کرد.

سخن پایانی

نظافت و نگهداری آشپزخانه یکی از موارد دشوار برای افراد می باشد که نیاز به وقت و مهارت کافی دارد در حالی که می توان با استفاده از دستورالعمل های مناسب این کار را بسیار ساده کرد. در واقع نظافت آشپزخانه علاوه بر حفظ بهداشت به حفظ ظاهر آشپزخانه و خانه کمک می کند. در این مقاله به طور کلی و خلاصه به نظافت بعضی از تجهیزات آشپزخانه مانند اجاق گاز، فر، هود، یخچال و کابین و پیشخوان اشاره شد.

Open chat
میتونم کمکت کنم؟
سلام
چطوری میتونم کمکت کنم؟