ردکردن این

مقدمه

امروزه با پیشرفت لوازم های خانگی به خصوص اجاق های گاز، انتخاب از میان اجاق گازی و برقی برای بسیاری از افراد عملی دشوار و گیج کننده می باشد. بدون دانستن کارایی و تفاوت های اجاق های گازی و برقی ممکن است مشتریان در انتخاب بین این دو دچار اشتباه شوند. هر کدام از اجاق های گازی و برقی تفاوت هایی در عملکرد و موارد دیگر دارند که باید به آن ها دقت شود تا از خرید آن ها پشیمان نشوید. در این مقاله به مقایسه اجاق های گازی و برقی پرداخته خواهد شد و به تفاوت ها از نظر ایمنی، هزینه، حرارت، نظافت، ظاهر، عملکرد، پایداری و مصرف انرژی اشاره می شود.

مقایسه ایمنی

ایمنی اجاق های گاز به ویژه برای کسانی که کودک خردسال دارند نکته‌ای بسیار حائز اهمیت است. اگر اجاق گازی و برقی از نظر ایمنی بررسی شوند، شاید اجاق برقی بتواند نمره بالاتری بگیرد زیرا با گاز کار نمی ‌کند، بنابراین خطراتی مانند احتمال انفجار به دلیل باز ماندن شیر گاز یا نشتی گاز و … را ندارند. اما نمی ‌توان خطرات آن را نادیده گرفت مثلاً برخورد یک شیء پارچه‌ای با اجاق برقی روشن ممکن است منجر به سوختن آن شود. البته این مشکل ممکن است در اجاق‌های گازی نیز به وجود بیاید. با مقایسه کلی این دو به‌طورکلی اجاق‌های برقی نسبت به گازی کم‌خطرتر هستند.

مقایسه قیمت

یکی دیگر از عواملی که می‌توان برای مقایسه اجاق گازی و برقی در نظر گرفت، قیمت آن است. مسلماً در هنگام خرید لوازم منزل قیمت از عوامل بسیار تأثیرگذار است. اجاق‌های برقی به دلیل طراحی بسیار زیبا و سایر ویژگی‌هایی که دارند، از قیمت بالاتری برخوردارند. اجاق‌های گازی دارای تنوع بسیار زیادی هستند و در انواع مدل‌های فردار، ساده، رومیزی و … طراحی شده و از قیمت مناسب‌تری نیز برخوردارند. بنابراین به طور کلی اجاق های گازی از لحاظ قیمت به صرفه تر از اجاق های گازی می باشند.

مقایسه توزیع حرارت

اجاق های برقی در مقایسه با اجاق های گازی توزیع حرارت بهتر و یکنواخت‌تری دارند و باعث می‌شوند غذا در اثر حرارت یکنواخت بهتر طبخ شود. اما اجاق‌های گازی برای سرخ کردن بهتر عمل می‌کنند هر کدام از این دو از نظر توزیع حرارت عملکرد متفاوتی دارند که می توان با توجه به کارایی مورد نظر یکی را انتخاب کرد.

مقایسه نظافت

تفاوت سهولت در نظافت اجاق های گازی و برقی از جمله مسائلی است که خانم ها معمولا اهمیت زیادی برای آن قائل هستند. از این رو باید دقت کرد که اجاق های برقی سطحی مسطح و شیشه‌ای دارند، بنابراین تمیز کردن آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها بسیار راحت‌تر است.

مقایسه ظاهری

تفاوت ظاهری اجاق های گازی و برقی بسته به مدل و برند تولید کننده ممکن است مختلف باشد. در این باره باید دقت کرد که هردو اجاق گازی و برقی می ‌توانند از نظر ظاهری مطلوب و دلخواه باشند. هرچند که اجاق ‌های برقی معمولاً به دلیل طراحی منحصربه‌فردی که دارند از زیبایی بیشتری برخوردار هستند و معمولاً برای آشپزخانه‌ هایی با سبک و چیدمان مدرن مناسب‌ تر هستند. البته اجاق های گازی از نظر ظاهر و زیبایی دارای تنوع بیشتری نسبت به اجاق های برقی هستند. انتخاب بین این دو از نظر ظاهری بستگی به بودجه و همچنین سبک آشپرخانه بستگی دارد.

مقایسه عملکرد

یکی دیگر از تفاوت های اجاق های گازی و برقی در عملکرد آن‌‌‌‌‌‌‌‌ ها است. در اجاق‌ های گازی می ‌توان کنترل خوب و سریعی بر روی دما داشت و آن را به سرعت کم‌ و زیاد کرد و در شعله دلخواه قرارداد، اما در اجاق های برقی برای خاموش کردن اجاق، دما آهسته‌ آهسته پایین می‌آید؛ بنابراین مانند اجاق گازی به سرعت خاموش نمی‌شود و این امر احتمال سوختن غذا را بالا می ‌برد. علاوه بر این اجاق ‌های برقی قادر به انجام بسیاری از کارهای آشپزی مانند سوخاری کردن و … نیستند. به همین علت انتخاب یک اجاق گازی از نظر عملکرد می ‌تواند بهتر باشد.

مقایسه پایداری شعله اجاق های گازی و برقی

پایداری شعله اجاق را نیز می‌توان به عنوان یکی از فاکتورهای تفاوت اجاق های گازی و برقی معرفی کرد. اگر اجاق های گازی در مجاورت پنجره، باد کولر، پنکه و … قرار بگیرند، احتمال خاموش شدن آن وجود دارد. اما در اجاق‌ های برقی احتمال افتادن چنین اتفاقی وجود ندارد. به همین علت شعله در اجاق گاز برقی پایدارتر است. همچنین اجاق های گازی ممکن است به علت تمیز کردن، خراب بودن مشعل و … شعله یکنواخت نداشته باشند اما حرارتی که از یک اجاق برقی ساطع می‌شود همواره یکنواخت است.

مقایسه مصرف انرژی

یکی از فاکتور های مهم در مقایسه بین اجاق های گازی و برقی، مصرف انرژی آن ها می باشد. مصرف انرژی در انواع مختلف اجاق ها می تواند متفاوت باشد اما به طور کلی اجاق های برقی سه برابر اجاق های گازی انرژی مصرف می کنند. بنابراین هزینه های جانبی اجاق برقی به مراتب از اجاق گازی بیشتر است و این فاکتور می تواند برای افرادی که به مصرف انرژی اهمیت می دهند بسیار مهم باشد و اجاق های گازی را ترجیح بدهند.

سخن پایانی

از این مقاله می توان نتیجه گرفت که شما با در نظر گرفتن نیاز، بودجه، چیدمان آشپزخانه و … می توانید یکی از دو نوع اجاق گازی و برقی را انتخاب کنید. برای مقایسه اجاق گازی و برقی، بهتر است انتظارات و موارد استفاده خود از اجاق گاز را مد نظر قرار دهید و با در نظر گرفتن بودجه، از بین انتخاب‌ هایی که پیش روی شماست، یکی را انتخاب کنید. آنچه در مورد هر یک از این دو وسیله مسلم است، احتمال خرابی آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها است. زمان خرابی اجاق گازی و برقی به طریقه استفاده از دستگاه بستگی دارد. اگر از اجاق گاز به درستی استفاده شود زمان خرابی آن را به مدت‌ها پس از خرید موکول خواهید کرد اما اگر در استفاده از اجاق گاز دقت کافی نشود باید منتظر خراب شدن آن نیز ماند. همچنین در این مقاله به مقایسه اجاق های گازی و برقی از نظر ایمنی، عملکرد، ظاهر، قیمت، پایداری شعله ها، نظافت و … پرداخته شد.

Open chat
میتونم کمکت کنم؟
سلام
چطوری میتونم کمکت کنم؟