مقایسه اجاق های گاز و برقی

مقدمه

امروزه با پیشرفت لوازم های خانگی به خصوص اجاق های گاز، انتخاب از میان اجاق گازی و برقی برای بسیاری از افراد عملی دشوار و گیج کننده می باشد. بدون دانستن کارایی و تفاوت های اجاق های گازی و برقی ممکن است مشتریان در انتخاب بین این دو دچار اشتباه شوند. هر کدام از اجاق های گازی و برقی تفاوت هایی در عملکرد و موارد دیگر دارند که باید به آن ها دقت شود تا از خرید آن ها پشیمان نشوید. در این مقاله به مقایسه اجاق های گازی و برقی پرداخته خواهد شد و به تفاوت ها از نظر ایمنی، هزینه، حرارت، نظافت، ظاهر، عملکرد، پایداری و مصرف انرژی اشاره می شود.

مقایسه ایمنی

ایمنی اجاق های گاز به ویژه برای کسانی که کودک خردسال دارند نکته‌ای بسیار حائز اهمیت است. اگر اجاق گازی و برقی از نظر ایمنی بررسی شوند، شاید اجاق برقی بتواند نمره بالاتری بگیرد زیرا با گاز کار نمی ‌کند، بنابراین خطراتی مانند احتمال انفجار به دلیل باز ماندن شیر گاز یا نشتی گاز و … را ندارند. اما نمی ‌توان خطرات آن را نادیده گرفت مثلاً برخورد یک شیء پارچه‌ای با اجاق برقی روشن ممکن است منجر به سوختن آن شود. البته این مشکل ممکن است در اجاق‌های گازی نیز به وجود بیاید. با مقایسه کلی این دو به‌طورکلی اجاق‌های برقی نسبت به گازی کم‌خطرتر هستند.

مقایسه قیمت

یکی دیگر از عواملی که می‌توان برای مقایسه اجاق گازی و برقی در نظر گرفت، قیمت آن است. مسلماً در هنگام خرید لوازم منزل قیمت از عوامل بسیار تأثیرگذار است. اجاق‌های برقی به دلیل طراحی بسیار زیبا و سایر ویژگی‌هایی که دارند، از قیمت بالاتری برخوردارند. اجاق‌های گازی دارای تنوع بسیار زیادی هستند و در انواع مدل‌های فردار، ساده، رومیزی و … طراحی شده و از قیمت مناسب‌تری نیز برخوردارند. بنابراین به طور کلی اجاق های گازی از لحاظ قیمت به صرفه تر از اجاق های گازی می باشند.

مقایسه توزیع حرارت

اجاق های برقی در مقایسه با اجاق های گازی توزیع حرارت بهتر و یکنواخت‌تری دارند و باعث می‌شوند غذا در اثر حرارت یکنواخت بهتر طبخ شود. اما اجاق‌های گازی برای سرخ کردن بهتر عمل می‌کنند هر کدام از این دو از نظر توزیع حرارت عملکرد متفاوتی دارند که می توان با توجه به کارایی مورد نظر یکی را انتخاب کرد.

مقایسه نظافت

تفاوت سهولت در نظافت اجاق های گازی و برقی از جمله مسائلی است که خانم ها معمولا اهمیت زیادی برای آن قائل هستند. از این رو باید دقت کرد که اجاق های برقی سطحی مسطح و شیشه‌ای دارند، بنابراین تمیز کردن آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها بسیار راحت‌تر است.

مقایسه ظاهری

تفاوت ظاهری اجاق های گازی و برقی بسته به مدل و برند تولید کننده ممکن است مختلف باشد. در این باره باید دقت کرد که هردو اجاق گازی و برقی می ‌توانند از نظر ظاهری مطلوب و دلخواه باشند. هرچند که اجاق ‌های برقی معمولاً به دلیل طراحی منحصربه‌فردی که دارند از زیبایی بیشتری برخوردار هستند و معمولاً برای آشپزخانه‌ هایی با سبک و چیدمان مدرن مناسب‌ تر هستند. البته اجاق های گازی از نظر ظاهر و زیبایی دارای تنوع بیشتری نسبت به اجاق های برقی هستند. انتخاب بین این دو از نظر ظاهری بستگی به بودجه و همچنین سبک آشپرخانه بستگی دارد.

مقایسه عملکرد

یکی دیگر از تفاوت های اجاق های گازی و برقی در عملکرد آن‌‌‌‌‌‌‌‌ ها است. در اجاق‌ های گازی می ‌توان کنترل خوب و سریعی بر روی دما داشت و آن را به سرعت کم‌ و زیاد کرد و در شعله دلخواه قرارداد، اما در اجاق های برقی برای خاموش کردن اجاق، دما آهسته‌ آهسته پایین می‌آید؛ بنابراین مانند اجاق گازی به سرعت خاموش نمی‌شود و این امر احتمال سوختن غذا را بالا می ‌برد. علاوه بر این اجاق ‌های برقی قادر به انجام بسیاری از کارهای آشپزی مانند سوخاری کردن و … نیستند. به همین علت انتخاب یک اجاق گازی از نظر عملکرد می ‌تواند بهتر باشد.

مقایسه پایداری شعله اجاق های گازی و برقی

پایداری شعله اجاق را نیز می‌توان به عنوان یکی از فاکتورهای تفاوت اجاق های گازی و برقی معرفی کرد. اگر اجاق های گازی در مجاورت پنجره، باد کولر، پنکه و … قرار بگیرند، احتمال خاموش شدن آن وجود دارد. اما در اجاق‌ های برقی احتمال افتادن چنین اتفاقی وجود ندارد. به همین علت شعله در اجاق گاز برقی پایدارتر است. همچنین اجاق های گازی ممکن است به علت تمیز کردن، خراب بودن مشعل و … شعله یکنواخت نداشته باشند اما حرارتی که از یک اجاق برقی ساطع می‌شود همواره یکنواخت است.

مقایسه مصرف انرژی

یکی از فاکتور های مهم در مقایسه بین اجاق های گازی و برقی، مصرف انرژی آن ها می باشد. مصرف انرژی در انواع مختلف اجاق ها می تواند متفاوت باشد اما به طور کلی اجاق های برقی سه برابر اجاق های گازی انرژی مصرف می کنند. بنابراین هزینه های جانبی اجاق برقی به مراتب از اجاق گازی بیشتر است و این فاکتور می تواند برای افرادی که به مصرف انرژی اهمیت می دهند بسیار مهم باشد و اجاق های گازی را ترجیح بدهند.

سخن پایانی

از این مقاله می توان نتیجه گرفت که شما با در نظر گرفتن نیاز، بودجه، چیدمان آشپزخانه و … می توانید یکی از دو نوع اجاق گازی و برقی را انتخاب کنید. برای مقایسه اجاق گازی و برقی، بهتر است انتظارات و موارد استفاده خود از اجاق گاز را مد نظر قرار دهید و با در نظر گرفتن بودجه، از بین انتخاب‌ هایی که پیش روی شماست، یکی را انتخاب کنید. آنچه در مورد هر یک از این دو وسیله مسلم است، احتمال خرابی آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها است. زمان خرابی اجاق گازی و برقی به طریقه استفاده از دستگاه بستگی دارد. اگر از اجاق گاز به درستی استفاده شود زمان خرابی آن را به مدت‌ها پس از خرید موکول خواهید کرد اما اگر در استفاده از اجاق گاز دقت کافی نشود باید منتظر خراب شدن آن نیز ماند. همچنین در این مقاله به مقایسه اجاق های گازی و برقی از نظر ایمنی، عملکرد، ظاهر، قیمت، پایداری شعله ها، نظافت و … پرداخته شد.

نظافت کلی تجهیزات آشپزخانه

مقدمه

نظافت تجهیزات موجود در آشپزخانه از قبیل اجاق گاز، فر، هود، یخچال، کابینت و … یکی از کارهایی است که برای افراد و زنان خانه دار دشوار به نظر می رسد. نظافت آشپزخانه یکی از اموری است که با رعایت اصول درست و به طور کلی تقسیم کردن آن به بخش های مختلف می توان به راحتی از عهده آن بر آمد. در این مقاله به طور کلی به نحوه نظافت تجهیزات ذکر شده پرداخته خواهد شد. به عنوان پیشنهاد می توان از شنیدن موسیقی یا پادکست های علمی و … در هنگام نظافت استفاده کرد تا این اوقات به عنوان سرگرمی نیز تلقی شود.

نظافت اجاق گاز آشپزخانه

در ابتدا مشعل ها را از اجاق گازی یا برقی جدا می کنیم. سپس مشعل های گازی را بوسیله آب و صابون شسته و یا اگر قابلیت شست و شو با ماشین ظرفشویی را دارند، آن ها را داخل ماشین ظرفشویی قرار می دهیم. مشعل های برقی را نیز ابتدا بوسیله یک اسفنج نرم پاک می کنیم. بعد از نظافت مشعل ها نوبت به سطح اجاق گاز می رسد. در ابتدای این امر بوسیله یک کارتک و یا سیم ظرفشویی غذای سوخته را لایه برداری کرده و سپس با آب و صابون و اسفنج سطح اجاق گاز را تمیز می کنیم. همچنین می توان از مواد شوینده مرتبط با سطوح گاز نیز استفاده کرد. همچنین باید به این نکته دقت داشت که بعد از هر بار پخت و پز اگر مواد چرب بر روی سطح اجاق گاز ریخت بلافاصله تمیز شود زیرا بعد از خشک شدن نظافت آن مشکل می شود. حال نوبت به شیر های گاز می رسد. شیرهای گاز را بوسیله آب و صابون (استفاده از مواد ساینده و یا حاوی آمونیاک ممنوع می باشد) در ظرف مناسب می شوییم.

نظافت هود آشپزخانه

در  ابتدا سطح بیرونی هود را به وسیله یک پارچه مرطوب آغشته به مایع صابون تمیز می کنیم و سپس با یک پارچه نرم آن را خشک می کنیم. همچنین اگر جنس هود استیل ضد زنگ می باشد، می توان از یک ماده شوینده مخصوص نیز استفاده کرد. فیلتر های هود را نیز به طور مععمول هر یک ماه (بسته به نوع فیلتر می تواند متفاوت باشد) یکبار  در آب گرم و صابون قرار می دهیم و آن را می سابیم تا تمیز و عاری از چربی و … شود. سپس آن را بر روی یک پارچه خیس قرار می دهیم تا خشک شود. برای نظافت قسمت های داخلی هود نیز می توان از کمک تکنسین های مجرب این کار بهره برد.

نظافت فر آشپزخانه

ابتدا سینی های مشبک را از داخل فر خارج کرده و آن ها را در ظرف مناسب که با آب گرم و صابون پر شده است برای مدت دو الی سه ساعت خیس می کنیم. سپس به وسیله یک پارچه تمیز سینی ها را تمیز می کنیم و اجازه می دهیم خشک شوند. سپس تمامی منافذ داخلی فر را پوشانده و سطوح داخلی فر را به وسیله مخلوط (یک چهارم فنجان آب+یک چهارم فنجان نمک +دو چهارم فنجان جوش شیرین) می پوشانیم و بعد از چند ساعت با استفاده از یک پارچه تمیز سطوح داخلی فر را پاک می کنیم.

نظافت یخچال آشپزخانه

یخچال را از برق کشیده و مواد غذایی را از داخل آن خارج می کنیم. سپس یک پارچه تمیز را به محلول (دو قاشق غذا خوری جوش شیرین + یک چهارم لیوان آب) آغشته کرده و سطوح داخلی یخچال و لکه دار آن را پاک می کنیم. باید دقت کرد که تمامی قسمت های داخلی یخچال را به وسیله این محلول پاک کرد. سپس پارچه را در آب فرو برده و باقی محلول را از روی سطوح داخلی یخچال پاک می کنیم. با استفاده از یک دستمال نرم و خشک سطوح تمیز شده را خشک می کنیم. اگر یخچال بوی نامطبوع می دهد می توان یک جعبه جوش شیرین باز شده را درون یخچال قرار داد.

نظافت کابینت و پیشخوان آشپزخانه

آلودگی، چربی و … می توانند در قسمت های مختلف کابینت جمع شوند. ابتدا مواد و ظروف را از داخل کابینت خارج کرده و سپس با استفاده از یک دستمال مرطوب این مواد را از روی سطوح پاک کرده و آن را خشک می کنیم. اگر کابینت از جنس چوب می باشد می توان از مواد تمیز کننده مخصوص چوب استفاده کرد. برای نظافت پیشخوان آشپزخانه هم می توان از محلول آب گرم و صابون استفاده کرد و با استفاده از یک دستمال آغشته به این محلول آلودگی را از روی سطوح پیشخوان پاک کرده و سپس آن را خشک کرد. همچنین می توان از مواد نظافتی مخصوص سطوح هم استفاده کرد.

سخن پایانی

نظافت و نگهداری آشپزخانه یکی از موارد دشوار برای افراد می باشد که نیاز به وقت و مهارت کافی دارد در حالی که می توان با استفاده از دستورالعمل های مناسب این کار را بسیار ساده کرد. در واقع نظافت آشپزخانه علاوه بر حفظ بهداشت به حفظ ظاهر آشپزخانه و خانه کمک می کند. در این مقاله به طور کلی و خلاصه به نظافت بعضی از تجهیزات آشپزخانه مانند اجاق گاز، فر، هود، یخچال و کابین و پیشخوان اشاره شد.

ویژگی های یک اجاق گاز خوب چیست؟

مقدمه

به طور کلی برای افراد خانه دار اجاق گاز یکی از مهم ترین تجهیزات آشپزخانه می باشد که علاوه بر بستری برای آماده سازی غذا، در زیباسازی آشپزخانه نیز نقش بسزایی دارد. برای یک اجاق گاز خوب ویژگی ها و فاکتورهای متفاوتی وجود دارد که با توجه به آن ها می توان، یک اجاق گاز مناسب را تهییه کرد. در این مقاله به ” انواع اجاق گاز”، “ویژگی های جنس یک اجاق گاز” و ” ویژگی های یک اجاق گاز خوب” پرداخته خواهد شد.

انواع اجاق گاز

در بازار با توجه به مکان و فضای مناسب هر آشپزخانه انواع مختلفی از اجاق های گاز موجود می باشد که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد:

 • اجاق گاز رومیزی:

اجاق گازهای رومیزی دارای مزیت های مختلفی هستند که باعث افزایش محبوبیت آن ها در بازار شده است. از جمله این مزیت ها می توان به قیمت مناسب، حمل و نقل ساده و نصب ساده در آشپزخانه اشاره کرد. این نوع از اجاق گازها به نسبت اجاق گازهای توکار کارایی و امکانات کمتری برخوردارند. اجاق گازهای رومیزی از شعله های کمی برخوردار هستند به همین دلیل بیشتر مناسب محیط های اداری هستند زیرا دارای ویژگی های مناسب برای یک محیط اداری هستند و به راحتی می توان آن ها را جا به جا کرد.

 • اجاق گاز توکار:

اجاق گازهای روکار می توانند بهترین انتخاب برای آشپزخانه های مدرن باشند. این نوع از اجاق گازها به دلیل ظاهر زیبای خود در افزایش زیبایی آشپزخانه نقش بسزایی دارند. اجاق گازهای توکار معمولا به صورت گازی تولید می شوند اما مدل های برقی آن نیز وجود دارد. اجاق گاز توکار قابلیت جا به جایی ندارد و در جای مخصوصی که برای آن در نظر گرفته شده است نصب می شود. تعداد شعله های آن بین 1 تا 6 متغیر است اما معمولا دارای 4تا 5 شعله می باشند به همین دلیل برای آشپزخانه های کوچک نیز مناسب می باشند. به طور کلی اجاق گاز توکار اکثر ویژگی های یک گاز خوب را دارا می باشد.

 • اجاق گاز برقی:

اجاق‌ گاز‌های برقی همانطور که از نامشان مشخص است با برق کار می‌کنند و ظاهر شیک و زیبایی دارند. این نوع از اجاق گاز‌ها دارای طراحی خاص و منحصر به فردی هستند و در طراحی آن‌ها به جای استفاده از پیچ‌های معمول شعله‌های اجاق گاز، صفحه‌ی لمسی و دیجیتال کار شده است که علاوه بر مزایای مختلفی که دارد می‌تواند در زیبایی آشپزخانه نقش مهمی را ایفا کند. این اجاق گازها از طریق المنت های برقی که در آن تعبیه شده است گرم می شود. به طور کلی می‌توان گفت که این نوع گاز ویژگی های یک اجاق گاز خوب را دارد چرا که دارای ایمنی بالایی است و خبری از نشت گاز در آن‌ها نیست.

 • اجاق گاز ایستاده:

می توان اجاق گاز ایستاده را بهترین اجاق گاز فر دار دانست. فر این اجاق ها بزرگ می باشد و به راحتی می توان انواع غذا و کیک را در حجم بیشتری در آن پخت. در سال‌های اخیر به دلیل تولید انواع مختلف اجاق گاز‌ها، این نواع از اجاق ها جای خود را به مدل‌های توکار داده اند اما همچنان استفاده از آن رواج دارد و می‌توان از آن استفاده‌های مختلفی کرد. معمولا دارای 4 و 5 شعله هستند که آشپزی را برای مهمان‌های زیاد راحت می‌کند. اما از معایب این نوع از اجاق گاز‌ها می‌توان اشغال فضای زیاد و همچنین مدرن نبودن آن ها اشاره کرد.

جنس اجاق های گاز

جنس اجاق های گاز به دلیل زیبایی و همچنین دوام آن ها بسیار مهم هستند. در ادامه به انواع جنس اجاق های گاز اشاره می شود.

 • اجاق گاز استیل:

اجاق گاز‌های استیل زیبایی و مقاوت بسیار زیادی داشته و از طرفی غذا از روی آن‌ها به راحتی پاک می‌شود.

 • اجاق گاز شیشه ای:

اجاق گاز‌های شیشه‌ای با صفحه‌ ای نشکن ظاهری زیبایی دارند و در مقابل حرارت مقاوت خوبی دارد. به راحتی می‌توان پس از پخت غذا آن را از لکه و چربی‌ها کامل پاک کرد. به طور کلی یکی از ویژگی‌ های خوب یک اجاق گاز این است که صفحه‌ی آن از شیشه درست شود تا هم زیبایی زیاد و هم مقاومت بالایی داشته باشد.

 • اجاق گاز سرامیکی:

این نوع از اجاق گاز‌ها در برابر حرارت مقاوت خوبی از خود نشان می‌دهند و در صورت ریختن آب سرد بر روی آن ها ترک برنمی‌دارند. اجاق گاز سرامیکی در مقابل چربی و گرد و غبار نیز مقاوت خوبی دارد و دچار خراش نمی‌شود.

برخی از ویژگی های ی اجاق گاز خوب

در این قسمت به برخی از ویژگی هایی که یک اجاق گاز خوب دارا می باشد به صورت خلاصه اشاره می شود.

 • شعله اجاق گاز:

به طورکلی گازهایی که دارای شعله برقی هستند راحت‌تر از شعله‌‌های چدنی یا صفحات الکتریکی تمیز می‌شوند اما در مقابل صفحه‌ی چدنی و سرامیکی، شعله را بهتر و مناسب‌تر در اطراف قابلمه پخش می‌کنند.

 • عرض اجاق گاز:

عرض اجاق گاز‌های موجود در بازار 50 یا 60 یا 90 سانتی متر است. برای انتخاب آن‌ها حتما به این موضوع توجه شود که چه ابعادی به اجاق گاز اختصاص خواهد شد.

 • گریل اجاق گاز:

یکی از ویژگی های یک اجاق خوب که در برخی از موارد شاهد آن هستیم گریل اجاق گاز است. برخی از گاز‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا بخشی از گاز برای سرخ کردن بدون روغن مورد استفاده قرار گیرد.

 • تایمر اجاق گاز:

یکی از ویژگی های اجاق گاز خوب که خیال افراد را در هنگام  آشپزی راحت می کند، قابلیت زمان دهی است که این امر به وسیله تایمر انجام می شود. با استفاده از این قابلیت می‌توان زمان آشپزی را مشخص کرد و پس از اتمام زمان خود به صورت خودکار خاموش می شود.

سخن پایانی

امروز یکی از دغدغه های مهم افراد در خرید اجاق گاز، ویژگی های آن می باشد تا تمامی نیاز های آشپزخانه را بر طرف سازد. در این مقاله به انواع اجاق گاز، جنس و ویژگی های یک اجاق گاز خوب اشاره شد.

چرا فر اجاق گاز خاموش می شود؟

مقدمه

آشپزخانه یکی از مکان هایی است که نظافت و نگهداری آن از دغدغه های اصلی افراد خانه دار می باشد. فر آشپزخانه یکی از تجهیزات مهمی است که نگهداری درست آن باعث افزایش طول عمر فر، کوتاه کردن زمان طبخ غذا و همچنین جلوگیری از خطر آتش سوزی می شود. مشکل خاموش شدن فر اجاق گاز بلافاصله بعد از روشن کردن آن، یکی از مشکلات شایع و عدیده ای است که برای بسیاری از افراد خانه دار پیش می آید و آن ها در مواجهه با این مشکل سردرگرم می شوند و راه حلی برای آن نمی دانند. در این مقاله به دلایل خاموش شدن فر اجاق گاز و پاسخ هایی برای رفع آن پرداخته می شود.

 • خاموش شدن اجاق گاز چه دلایلی دارد و راهکار های آن چیست؟

1- مسدود شدن پیلوت (شمعک) اجاق گاز:

علت: رنگ‌ شعله‌ی شمعک فر در حالت طبیعی باید به رنگ آبی باشد. اگر شمعک قدرت لازم را نداشته و ارتفاع شعله کمتر از 6 میلی متر باشد، بلافاصله خاموش می شود. مسدود شدن و یا خراب شدن شمعک اجاق گاز می تواند از دلایل این اتفاق باشد و باید مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

راهکار: برای رفع این ایراد باید پیلوت اجاق گاز را مورد ارزیابی  و بررسی قرار داده و در صورت انسداد، سوراخ های آن را با خلال دندان تمیز کنید. اگر با تمیز کردن پیلوت همچنان با مشکل خاموشی فر اجاق گاز روبرو بودید، توسط یک کارشناس متخصص اقدام به تعویض پیلوت کنید.

2- خرابی ترموستات اجاق گاز:

علت: از وظیفه های اصلی ترموستات در اجاق گاز، جلوگیری از افزایش بیش از حد دما و یا همان داغ شدن فر اجاق گاز می باشد. داغ شدن بیش از اندازه اجاق گاز باعث آسیب رسیدن به شعله ها و بدنه اجاق گاز می شود. یکی از رایج ترین دلایل خاموش شدن فر اجاق گاز  خرابی ترموستات آن می باشد که باعث می شود اجاق گاز بدون دلیل و به طور ناگهانی خاموش شود.

راهکار: برای حل این مشکل باید اقدام به تعویض ترموستات خراب نمود که این امر با توجه به تخصصی بودن آن می بایست به تکنسین های مجرب و متخصص این حوزه سپرده شود.

3- خرابی ترموکوپل اجاق گاز:

علت: قطعه‌ی ترموکوپل از یک سمت به فندک شعله و از سمت دیگر به ورودی جریان گاز متصل شده است. در واقع ترموکوپل باعث می شود زمانی که دمای درون اجاق گاز تا حد معینی افزایش یافت، میزان قدرت شعله کم شده تا دما ثابت باقی بماند. بروز مشکل در این قطعه و خرابی آن باعث می شود شعله اجاق گاز به مدت زیادی روشن نماند که علائم و نشانه ی خرابی ترموکوپل با سرد شدن آن و خاموش شدن اجاق گاز بروز داده می شود.

راهکار: برای رفع این مشکل باید ترموکوپل آسیب دیده توسط تکنسین مجرب تعویض شود.

4- گازرسانی به مشعل های اجاق گاز:

علت: گرفتی و انسداد مشعل های اجاق گاز که ناشی از رسوب و چربی حاصل از پخت پز در طولانی مدت می باشند نیز یکی از دلایل خاموش شدن اجاق گاز می باشند. در واقع انسداد مشعل ها مانع گاز رسانی به آن می شود.

راهکار: برای برطرف ساختن این مشکل در اجاق گاز باید با استفاده از چراغ قوه سیم‌های اینتگرین مشعل بررسی شود. با رفع انسداد و گرفتگی سوراخ های مشغل دیگر اجاق گاز خاموش نمی شود.

5- خرابی تایمر اجاق گاز:

علت: وظیفه اصلی تایمر در واقع ایجاد هماهنگی بین اجزای مختلف اجاق گاز و فر می باشد. اگر تایمر دچار خرابی شده باشد و روشن باشد، به دلیل عدم هماهنگی بین اجزای مختلف اجاق گاز، باعث خاموش شدن آن خواهد شد.

راهکار: برای حل این مشکل تایمر اجاق گاز باید توسط یک تکنسین مجرب تعمیر و در غیر اینصورت تعویض شود.

6- تهویه نامناسب:

علت: نداشتن تهویه مناسب و محبوس شدن هوا در فر باعث می شود اکسیژن کافی در فضای اجاق گاز وجود نداشته باشد و فر بیش از حد داغ شود. هنگامی که دمای دستگاه از حد مشخصی بالاتر رود ترموستات به طور اتوماتیک دستور خاموشی اجاق گاز را صادر می‌ کند.

راهکار: برای حل این مشکل باید هر چند وقت یکبار از تهویه مناسب اجاق های گاز مطمئن شد.

 

همانطور که در ابتدا اشاره شد نگهداری مناسب اجاق های گاز می تواند باعث افزایش طول عمر و کارایی آن ها شود. روشن نشدن و خاموش شدن اجاق های گاز یکی از مشکلات متداولی می باشد که افراد در طول عمر استفاده از اجاق های گاز با آن رو به رو می شوند. در این مقاله به منشاء این مشکلات و همچنین راهکار های رفع آن ها اشاره شد. آن چه در این مقاله گفته شد خلاصه ای از مشکلات و راهکار های موجود می باشد و باید دقت داشت برای بررسی و ارزیابی اصولی باید از نظرات و تخصص تکنسین های مجرب این حوزه استفاده کرد تا عملکرد اجاق گاز دچار مشکل نشود.

سخن پایانی

همان طور که در این مقاله بررسی شد، خاموشی فر اجاق گاز می تواند علت های متعددی داشته باشد که در اینجا به بررسی شش مورد از آن ها و ارائه راه حل برای هر کدام پرداختیم. به عنوان سخن پایانی باید گفت برای رفع مشکل خاموشی فر اجاق گاز، از تکنسین های مجرب و متخصص این حوزه کمک بگیرید.

تعمیر اجاق گاز در منزل

تعمیر اجاق گاز در خانه یکی از آموزش هایی است که اکثر افراد دوست دارند آن را فرا بگیرند، چرا که اجاق گاز یکی از وسایل پرکاربرد در هر خانه ای است و هر اتفاق غیر منتظره ای برای اجاق باعث اختلال در روند کارهای روزانه شما می شود، پش شما با شناخت اجزای آن می توانید برخی از مشکلات اجاق گاز صفحه ای ، فر و … خودتان حل کنید.  در این مقاله به آموزش تعمیر اجاق گاز خواهیم پرداخت که در آن ابتدا اجزای مختلف یک اجاق تکنو گاز را برای شما معرفی کرده و در ادامه به تمامی مشکلاتی که اکثریت افراد با آنها سرو کار دارند خواهیم پرداخت و نحوه تعمیر اجاق گاز مورد نظر را به صورت گام به گام بیان خواهیم کرد.  در صورتی که شما نتوانستید مشکل اجاق گاز خود را حل کنیدف می توانید با نمایندگی تعمیر اجاق گاز خودتان تماس بگیرید و از کارشناسان آنها کمک بگیرید.

جهت تعمیر اجاق گاز

در این قسمت یک نمونه گاز صفحه ای را مشاهده می کنید که در آن قسمت های مختلف جهت تعمیر اجاق گاز نمایش داده شده است. در این اجاق تکنو گاز یک صفحه رو داریم که در ابعاد و اندازه های مختلف طراحی شده است، در این صفحه پنج شعله ای ، روی هر کدام از شعله ها یک سر شعله قرار دارد که باید در محل دقیق خود قرار گیرد تا شعله اجاق گاز آبی رنگ و مناسب باشد. شبکه محافظ همانطور که از نامش مشخص است برای محافظت از شعله هاست که در اجاق تکنو گاز به صورت های یکپارچه و تقسیم بندی شده طراحی شده است. در قسمت پایینی صفحه نیز تعدادی ولوم برای تنظیم شعله ها قرار داده شده است.

تعمیر اجاق گاز: مشکل روشن نشدن

برای حل مشکل روشن نشدن اجاق گاز باید به نکات مختلفی دقت کنیم، اکثریت مشکلات به روشن نشدن اجاق گاز به مشکل برقی آن برمی گردد. در این قسمت به معرفی و توضیحات قسمت هایی که امکان به وجود آمدن مشکلات برقی در اجاق گاز می شود را معرفی کرده و درباره چگونگی تعمیر اجاق گاز و حتی تعویض قطعه مورد نظر توضیح می دهیم.

 

 • برد کنترل الکترونیکی:

برد کنترل الکترونیکی یکی از اجزای مهم در ساختار الکترونیک اجاق گاز است که در تعمیر اجاق گاز باید اهمیت زیادی به آن داده شود. اجاق تکنو گاز که سبک جدیدی دارد، توسط یک برد الکترونیکی کنترل می شود. این دستگاه مانند مغز اجاق گاز کار می کند ، این برد الکترونیکی  نحوه عملکرد پخت گوشت و همچنین کنترل شیر ایمنی اجاق گاز را بر عهده دارد.

 

هنگامی که منبع تغذیه به  سایر عناصر احتراق یا عناصر مدار وصل نشود ، رله خروجی باید در صفحه کنترل توسط یک متخصص آموزش دیده باید بررسی شود؛ چرا که احتمال برق گرفتگی وجود دارد و کسی که تعمیر اجاق گاز را بر عهده دارد، باید به مسائل الکترونیکی نیز مسلط باشد. این تعمیرکار می تواند به شما در تشخیص اینکه، آیا کنترل به دلیل عدم تولید ولتاژ نیاز به تعویض دارد یا خیر، کمک کند.

 • فیوز:

برای تعمیر اجاق گازی که دارای فیوزهای داخلی است ، در صورت بروز مشکل در سیم کشی یا سایر اجزا ، فیوز می تواند منفجر شود. ابتدا دامنه یا اجاق گاز را جدا کنید و سپس فیوز مورد نظر را پیدا کنید.

فیوزها معمولاً دارای برچسب هستند ، بنابراین می توانید بفهمید که کدام مدار در اجزای کدام یک از آنها مشکل به وجود آمده است و یا کوتاه بودن سیم کشی آن باعث شده است که آن فیوز خاص منفجر شود. تا زمانی که علت مشکل متوجه نشده اید ، تغییر فیوز را  به تعویق اندازید  و وقتی فیوز را تغییر دادید از جدید بودن مدل فیوز اطمینان حاصل کنید.

 • المنت گرم کننده گاز:

المنت های موجود در داخل اجاق تکنو گاز معمولا به صورت سیم پیچ نواری و یا سیم پیچ معمولی می باشد. روش کار آن به این صورت است که جریان الکتریکی با استفاده از یک سیم تولید گرما می کند. شما می توانید با استفاده از یک مولتی متر المنت های سیم پیچی را از ترمینال ها ( پایانه ها) جدا کنید و آن ها را بررسی و تست کنید.

ابتدا و انتهای پایانه ها را بررسی کنید تا پوسیدگی یا خرابی نداشته باشد و در صورت وجود خرابی باید سوکت ها و پایانه ها را تعویض کنید. برای تعویض پایانه ها باید برق دستگاه را به صورت موقت قطع کنید و همچنین باید رویه گاز و محافظ ها را از روی گاز جدا کنید تا بتوانید بعضی از المنت ها را جدا کنید. همیشه دقت داشته باشید که جریان برق را قطع کنید؛ چرا که احتمال برق گرفتگی وجود دارد. نکته بعدی این است که برای جدا سازی المنت ها باید ابتدا پیوستگی ها را با استفاده از مولتی متر چک کنید.

 • المنت پخت:

در اکثریت اجاق گاز ها و همچنین اجاق تکنو گاز دو نوع المنت کباب پز و المنت پخت و پز وجود دارد؛ که المنت پخت اکثرا در قسمت پایینی فر طراحی شده است. المنت پخت حدود ۹۰ درصد کل گرمای داخل فر را شامل می شود و اگر المنت پخت اجاق تکنو گاز کار نکند، حرارت زیادی داخل آن نخواهیم داشت.

برای تعمیر اجاق گازی که مشکل المنت پخت دارد، در ابتدا باید به صورت چشمی خرابی ها ، پوسیدگی ها و یا مشکلات ظاهری آن را بررسی کنیم تا در صورت خرابی آن را تعویض کنیم؛ در صورت نرمال بودن ظاهر المنت پخت و پز یک بار فر را روشن و بعد از یک دقیقه آن را خاموش کنید.

اگر المنت بعد از آن خاموش روشن کردن داغ بود که مشکلی نیست؛ اما اگرهنوز سرد است، احتمالا خراب شده و باید تعویض یا تعمیر شود. در ابتدا برق اجاق تکنو گاز را جدا کرده و بعد پنل پشتی را جدا کنید و بررسی کنید که سیم ها شل یا پوسیده نشده باشند.

اگر ظاهر سیم ها مشکل داشت آنها را با استفاده از مولتی متر بررسی کنید تا اگر المنتی دچار خرابی یا پوسیدگی است را تعویض کنید. اگر آن المنت سالم و بدون پوسیدگی بود باید مدار پخت را بررسی کنید تا تعمیر اجاق گاز شما کامل شود. این کار چک کردن سیم ها و المنت ها باید توسط افراد آموزش دیده و خبره انجام شود و در واقع یک تست ولتاژ زنده استد و باید قطعاتی همچون فیوز ها، برد کنترل الکتریکی و ترموستات کنترل است.

 • المنت کباب پز:

اصولا المنت کباب پزدر قسمت بالایی فر اجاق تکنو گاز قرار دارد و برای پخت گریل استفاده می شود. همانند المنت پخت برای تعمیر اجاق گاز در زمانی که المنت کباب پز آن مشکل دارد باید ابتدا مشکلات و عیوب ظاهری آن را به صورت چشمی پیدا کنیم و در صورت هر گونه پوسیدگی و خرابی ظاهری آنها را رفع کنیم.

متذکر می شم، قبل از شروع تعمیر اجاق گاز باید جریان برق را قطع کنید، و بعد هر نوع پوسیدگی را با استفاده از وسیله مولتی متر برررسی کنید. و بعد پایانه ها و ترمینال های المنت مورد نظر را پیدا و جدا کنید و همزمان سیم هایی که مشکل دارند را تعویض و یا ترمیم کنید.

 

اگر بعد از جدا سازی المنت پوسیدگی مشاهده کردید باید آن تعویض شود و اگر سالم بود، باید مدارات مربوط به المنت کباب پز بررسی شوند. این بررسی ها و تعویض ها باید توسط افراد کارشناس انجام شود که باید قطعاتی مثل: فیوز ها، کمنترل الکترونیکی و ترموستات بررسی شوند.

 • کلید بی نهایت:

در اجاق تکنو گاز کلید بی نهایت وظیفه کنترل برق برای سطوح گرم کننده را بر عهده دارد. در صورتی که در هنگام تعمیر اجاق گاز بعد از بررسی المنت های پخت و کباب پز باید به سراغ کلید بی نهایت بروید تا مشکل رادر آنجا بررسی کنید.

باز هم ابتدا برق اجاق گاز را قطع کنید و پنل پشت کنسول را جدا کرده و مورد بررسی قرار دهید؛ بعد از پیدا کردن کلید بی نهایت با مولتی متر خرابی ها و داغ شدگی های سیم ها را چک کنید. و بعد پوسیدگی های کلید بی نهایت را با مولتی متر بررسی کنید تا از درستی ولتاژ داخل کلید مطمئن شوید. باز هم متذکر می شویم که این یک تست ولتاژ زنده است و باید توسط افراد آموزش دیده انجام شود و شما می توانید با نمایندگی تعمیر اجاق گاز تماس بگیرید.

 • حسگر دما:

این احتمال وجود دارد که دلیل سرد بودن اجاق گاز شما عیب در سنسور دما باشد،  دمای اجاق تکنو گاز و اکثریت اجاق گاز ها در ترموستات تنظیم می شود. ترموستات در پشت اجاق گاز، در نزدیکی جوجه گردان و در قسمت فوقانی گاز صفحه ای قرار دارد.

در اجاق تکنو گاز جدیدتر ممکن است یک کد خطا روی صفحه نمایش داده شود. پس شما در ابتدا کتابچه راهنمای سازنده و یا وب سایت سازنده اجاق گاز خود را بررسی کنید تا از مقاومت مناسب سنسور دما مطلع شوید ، سپس  سنسور اجاق گاز را جدا کنید و از چند متر استفاده کنید تا ببینید آیا سنسور شما در مقاومت صحیحی قرار دارد یا خیر.

 

 • ترموستات کنترل اجاق گاز

اگر اجاق گاز داغ ولرم ( نه داغ و نه سرد) است ، یا اگر اصلاً آن را گرم نمی کند ، مشکل شما می تواند از ترموستات باشد که کار نمی کند. ترموستات ، بخشی از صفحه کنترل اصلی ، عناصر پختن جوجه گردان را از طریق تماس های حساس به دما که به آن عناصر الکتریسیته می فرستند تنظیم می کند.

از آنجا که ترموستات به ندرت خطری برای اجاق گاز ایجاد می کند، نمی تواند درجه حرارت خود را از دست ندهد؛ پس قبل از مشاهده ترموستات ، سایر اجزای آن را بررسی کنید .

 ابتدا اجاق گاز را جدا کنید. سپس از یک مولتی متر استفاده کنید تا تماس های ترموستات برای استمرار را بررسی کنید. اگر پیچ تنظیم در قسمت پشت ترموستات وجود داشته باشد ، این بدان معنی است که می توان با استفاده از یک دماسنج دقیق ، دوباره کالیبره شود. بعضی از ترموستاتها به شما امکان می دهند کالیبراسیون را به اندازه ۵۰ درجه فارنهایت حرکت دهید.

 

 • شیر گاز:

شیر گاز که شیر ایمنی فر نیز نامیده می شود، قسمتی از اجاق گاز یا گاز صفحه ای است که وظیفه دارد تا زمانی که فندک به درجه حرارت برسد، گاز را آزاد نکند و زمانی که فندک به درجه حرارت مورد نظر رسید آن را روشن می کند.

خرابی شیر گاز نیز یکی از خرابی های رایج در تعمیر اجاق گاز است؛ که زمانی که فندک شعله مشکل جرقه داشت باید به سراغ شیر ایمنی رفت تا از خرابی و یا سالم بودن مدارات ولتاژ اطمینان حاصل کرد. با استفاده از یک مولتی متر باید اتصالات و پایانه ها باید چک شود.این قسمت از تعمیر اجاق گاز نیز یک تست زنده ولتاژ است و باید توسط افراد خبره از نمایندگی تعمیر اجاق گاز انجام شود.

 • فندک فر:

فندک فر وظیفه دارد جریان الکتریکی را بالا بیاورد و اجاق گاز را روشن کند؛ از آنها برای باز کردن شیر گاز و در نهایت جرقه زدن استفاده می شود.

این روند به این صورت است: زمانی که  شما فندک اجاق تکنو گاز یا هر نوع اجاق گاز صفحه ای را فشار می دهید، جریان بالا می آید و دو قسمت فلزی در شیر ایمنی باز شده و شیر گاز ورودی که مسدود است باز می شود و نهایتا باعث تولید شعله می شود. این روند حدود ۶۰ ثانیه به طول می انجامد.

فندک های اجاق گاز ها به دو صورت گرد و تخت وجود دارد که احتمال شکستگی در آنها زیاد است. اگر فندک جرقه نزد باید اول به سراغ مدارت برق آن بروید و تست ولتاژ را انجام دهید. با استفاده از مولتی متر بررسی می شود؛ این تست و بررسی باز هم باید توسط افراد خبره از نمایندگی تعمیر اجاق گاز انجام شود.

 

تعمیر اجاق گاز: مشکل نداشتن حرارت و یا کم بودن آن

بر خلاف تصوری که راجع تعمیر اجاق گاز وجود دارد، شما می توانید برخی از مشکلات اجاق گاز خود را خودتان تعمیر کنید. تعمیر اجاق گاز معمولی، اجاق گاز های قدیمی، گاز رومیزی و یا فر شباهت های زیادی باهم دارند و در برخی از تکنولوژی ها با هم فرق دارند و شما باید تشخیص دهید نقص در کدام قسمت از اجاق گاز قرار دارد.

در مشکل کم بودن دمای شعله ها در تعمیر اجاق گاز باید سه مورد از قطعات بررسی شوند که به صورت زیر است.

خرابی ترموستات کنترل فر می تواند باعث شود که حرارت فر بسیار کم شود و یا اصلا گرما تولید نشود، پس باید اتصالات مربوط به تموستات توسط یک کارشناس خبره و با یک دماسنج دقیق اندازه گیری شود. باید آن کارشناس توسط دماسنج بررسی کند که بعضی از کنترل ها تا ۵۰ درجه فارنهایت کالیبره شوند. این تنظیمات اصولا در پشت کنتل قرار دارند و شما می توانید آن ها بررسی و تست کنید.

در مرحله بعدی تعمیر اجاق گاز، سنسور های دما را باید کنترل کنید که دمای گاز رو تنظیم و کنترل می کنند و سیگنال هایی را به المنت های پخت و کباب پز می فرستد. در اکثریت اجاق گاز ها زمانی که سنسور دما خراب می شود، یک کد خطا در نمایشگر آن نمایش داده می شوند. شما می توانید با مولتی متر مقاومت این سنسور دما را چک کنید.

در مرحله آخر باید برد الکترونیک اجاق گاز مورد بررسی قرار گیرد، باید چک کردن برد کنترل می توانید از درستی خروجی رله بر مطمئن شوید.باز هم متذکر می شویم که این عمل یک تست ولتاژ است و باید توسط کارشناسان مربوطه انجام شود. و اگر ولتاژ خروجی در برد وجود نداشت، شما باید با رعایت نکات ایمنی این برد کنترل را تعویض کنید.

 

تعمیر اجاق گاز: مشکل گرم نشدن المنت های

در تعمیر اجاق گاز گاهی متوجه می شویم که المنت ها داغ نمی شود و برای حل این مشکل باید به سراغ قطعاتی برویم که به این مسئله مربوط است. اولین قطعه ای که در این مشکل باید به بررسی آن باید پرداخت، المنت گرم کننده سطح است که در رویه بالایی به صورت سیم پیچ نواری یا سیم پیچی معمولی است. روش کار آن به صورتی است که توسط یک سیم در اجاق گاز صفحه ای یا معمولی جریان الکتریکی بر قرار می کند. شما با استفاده از یک مولتی متر می توانید تمام پایانه ها و المنت های آن را چک کنید و در صورت پوسیدگی و یا خرابی آن را تعمیر کنید. باید توجه کنید که برای دسترسی به این المنت ها باید رویه گاز را کامل بردارید.

در صورتی که مشکل از المنت گرم کننده سطح نبود، به سراغ سوکت پایانه و بلوک های مربوط به پایانه بروید که وظیفه گرم کردن سطح را بر عهده دارند. سوکت و بلوک گرم کننده سطح در اتصالات سیم پیچی های داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. شما باید المنت های مربوطه را چک کنید تا از خم شدگی، پوسیدگی و یا داغ شدگی چک کنید و در صورت هر نوع مشکلی آن را ترمیم یا تعویض کنید.

در صورتی که دو مورد فوق باعث نشد که دمای مورد نظر شما حاصل شود، باید به سراغ کلید گرم کننده سطح و کلید  نهایت بروید. کلید نهایت که وظیفه دارد هر المنت را از نظر دمایی چک کند  و اگر المنت گرما مشکلی نداشت باید به سراغ کلید نهایت رفت. شما ابتدا با رعایت تمام نکات ایمنی و با استفاده از مولتی متر کلید ها را پیدا کرده و از سالم بودن آنها اطمینان حاصل کنید.

 

تعمیر اجاق گاز: مشکل در تایمر

همانطور که مشخص است این قسمت از تعمیر اجاق گاز به قسمت برد الکترونیکی اجاق تکنو گاز یا بقیه برند ها مربوط می شود. همانطور که در قسمت های قبلی به آن ها اشاره شد کنترل عملکرد فر به برد الکترونیکی متکی است و به کار انداختن تایمر فر هم به برد بستگی دارد. که شما باید کنترل را بررسی کنید تا مطمئن شوید در آن ولتاژ وجود دارد یا خیر ، در صورتی که ولتاژ خروجی وجود نداشته باشد باید کنترل توسط یه فرد آموزش دیده  از نمایندگی تعمیر اجاق گاز تعویض شود.

 

تعمیر اجاق گاز: مشکل عدم وجود شعله

زمانی که در فر یا اجاق گاز شعله ای وجود ندارد، شما ابتدا باید به سراغ فندک بروید تا از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. فندک را تست کنید و در صورتی که جرقه ای زده نشد، باید به سراغ اتصالات آن بروید و مدارات آن را چک کنید. شما باید در مدارات مربوطه تست ولتاژ انجام دهید تا از ضعیف نبودن فندک اطمینان حاصل کنید. اگر فندک جرقه می زند ولی شعله ایجاد نمی شود باید شدت جریان موجود در شیر گاز را بررسی کنید و این کار نیازمند یک آمپرسنج است که توسط یک کارشناس از نمایندگی تعمیر اجاق گاز مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت لزوم تعویض می شود.

بعد از چک کردن فندک به سراغ شیر ایمنی می رویم تا مطمئن شویم که ولتاژ در مدارات وجود دارد یا خیر. توجه داشته باشید که اگر ولتاژ در پایانه های شیر گم شود باید پیوستگی های دو بخش فلزی شیر را چک کرد.

اگر با بررسی های فوق مشکل حل نشد به سراغ برد کنترل الکترونیک می رویم تا  خطاهای مربوط به فندک و رله خروجی را بررسی کرد.

در انتهای کار تعمیر اجاق گاز به سراغ سنسور دما می رویم که در گاز صفحه ای های مدرن بیشتر الکترونیکی هستند. اگر این سنسور که وظیفه کنترل دمای گاز را بر عهده دارند را درست عمل نکرد باعث می شود گاز یا فر روشن نشود. در صورتی که سنسور دما مشکل داشت، میتوانید مقاومتش را با استفاده از مولتی متر بررسی و تعمیرات اجاق گاز را انجام دهید.

 

تعمیر اجاق گاز: مشکل نداشتن حرارت در کباب پر

زمانی که در کباب پز شما حرارت وجود ندارد و یا حرارت به اندازه ای است که حالت گریل بر روی غذا ایجاد نمی شود، باید ابتدا به سراغ المنت کباب پز بروید که در قسمت فوقانی فر قرار دارد.

شما باید هر نوع پوسیدگی را با استفاده از مولتی متر برررسی کنید. و بعد پایانه ها و ترمینال های المنت مورد نظر را پیدا و جدا کنید و همزمان سیم هایی که مشکل دارند را تعویض و یا ترمیم کنید.

اگر بعد از جدا سازی المنت پوسیدگی مشاهده کردید باید آن تعویض شود و اگر سالم بود، باید مدارات مربوط به المنت کباب پز بررسی شوند. این بررسی ها و تعویض ها باید توسط افراد کارشناس نمایندگی تعمیر اجاق گاز انجام شود که باید قطعاتی مثل: فیوز ها، کمنترل الکترونیکی و ترموستات بررسی شوند.

و اما  در صورتی که المنت کباب پز مشکلی نداشت باید به سراغ فیوز ها بروید که در صورت بروز مشکل در سیم کشی یا سایر اجزا ، فیوز می تواند منفجر شود. ابتدا دامنه یا اجاق گاز را جدا کنید و سپس فیوز مورد نظر را پیدا کنید.

فیوزها معمولاً دارای برچسب هستند ، بنابراین می توانید بفهمید که کدام مدار در اجزای کدام یک از آنها مشکل به وجود آمده است و یا کوتاه بودن سیم کشی آن باعث شده است که آن فیوز خاص منفجر شود.

در صورتی که یکی از فیوز ها خراب شود، باید المنت فر و تمام سیم کشی های مربوط به آن را چک کرده و فیوز را تعویض کرد تا خرابی فیوز جریان نامی را تغییر ندهد.

 

تعمیر اجاق گاز: مشکل داغ شدن بیش از حد فر

زمانی که شما فر اجاق گاز خود را روشن می کنید و زیاد از حد داغ می شود و اکثرا موجب می شود که غذای شما بسوزد، باید به دنبال قطعاتی باشید که احیانا به مشکل خورده اند. یکی از این قطعات سنسور دما است که در گاز های صفحه ای اصولا به صورت الکترونیکی هستند، این بخش از اجاق گاز که در تعمیر اجاق گاز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، وظیفه دارد که دمای اجاق گاز را کنترل کند.

در اجاق تکنو گاز جدیدتر ممکن است یک کد خطا روی صفحه نمایش داده شود. پس شما در ابتدا کتابچه راهنمای سازنده و یا وب سایت سازنده اجاق گاز خود را بررسی کنید تا از مقاومت مناسب سنسور دما مطلع شوید ، سپس  سنسور اجاق گاز را جدا کنید و از چند متر استفاده کنید تا ببینید آیا سنسور شما در مقاومت صحیحی قرار دارد یا خیر.

در صورتی که حسگر دما موجب داغ شدن بیش از حد فر نبود باید به سراغ ترموستات کنترل فر برویم که یکی از کنترل های اصلی داخل فر است و المنت های کباب پز و پخت و پز را کنترل می کند. در صورتی که یکی از این ترموستات ها خراب شود، موجب می شود که فر بیش از حد داغ شود و باید آن را تا حدود ۵۰ درجه فارنهایت تنظیم کرد.

معمولا پیچ تنظیمات در قسمت پشتی کنترل تعبیه شده است. اما در صورتی که به جای پیچ کردن پرچ شده باشد، یعنی این قسمت برای کالیبره شدن نیست. توجه کنید که حتما قبل از هر کاری برق اجاق تکنو گاز را قطع کنید.  اگر هیچ دریافتی از المنت های کباب پز و یا پخت و پز دارید، تمامی اتصال های  ترموستات را از نظر پیوستگی  توسط مولتی متر بررسی کنید.

 

تعمیر اجاق گاز: مشکل برنامه ریزی نشدن فر

در مدل های  جدید اجاق گاز و فر ها کنترل الکترونیکی تعبیه شده است،  این برد کنترل برای عملکردهای برنامه ریزی شده است که اکثرا با استفاده از یک صفحه کلید  برنامه ریزی می شود و می توان قسمت های مختلف را بکنترل کرد.  این صفحه گاهی اوقات به مشکل می خورد و شما باید دکمه های آن را تعویض یا تعمیر کنید. این قست ها توسط یک رابط نواری به یک برد کنترل وصل می شوند.شما با استفاده از یک مولتی متر می توانید  سالم بودن آنها را چک کنید. پس شما با تنظیمات این کلید های ممبران و برد کنترل الکترونیکی برنامه ریزی فر را تنظیم کرد.

 

تعمیر اجاق گاز: مشکل باز نشدن درب فر بعد از یک سیکل تمیزشوندگی

گاهی بعد از یک سیکل که فر تمیز شد، دیگر درب فر باز نمی شود و شما باید قطعاتی از اجاق گاز را بررسی کنید. یکی از این قطعات که در تعمیر اجاق گاز باید تعویض یا تعمیر شود، سنسور دمای فر است که گاهی بعد از تمیز کردن با نمایش یک کد خطا نشان می دهد که اجاق گاز به مشکل خورده است.

ابتدا اجاق تکنو گاز را از برق کشیده و با استفاده از مولتی متر سنسور های مقاومت آن را بررسی کنید و در صورت خرابی سنسور ها آنها را تعویض کنید.

در صورتی که مشکل از سنسور دما نبود، کلید قفل و مجموعه موتور را بررسی می کنیم که گاها موجب می شود درب فر باز نشود.  ابتدا فر را از برق بکشید و دوباره آن جریان برق را متصل کنید، این کار گاهی موجب می شود که کنترل های آن ریست شوند و درب فر باز شود.

اما در صورتی که مطمئن هستید و یا حتی شک دارید که در یا موتور فر خراب شده، باید قفل در را به صورت دستی باز کنید.  این قفل اصولا در بالای فر قرار دارد و معمولا بین بالای فر و صفحه اصلی قرار دارد و باز کردن آن کمی مشکل دارد و شما با استفاده از یک گیره فلزی یا گیره لباس می توانید آن را باز کنید. متذکر می شوم که قبل از خارج کردن قفل باید برق اجاق گاز را قطع کنید و مراقب باشید که به روکش آن آسیبی وارد نشود.

 

تعمیر اجاق گاز:  مشکل صدای خش خش یا سوت مانند مشعل

اگر مشعل اجاق گاز در حال سوزش به صورت شعله زرد می سوزد یا لکه هایی در بین آن وجود دارد؛ به طبع اجاق گاز عملکرد مناسبی ندارد و نیاز به تعمیر دارد. این مشکل ناشی از رسیدن هوای زیاد و یا کم به شعله اجاق گاز است که در این قسمت به آن خواهیم پرداخت.

همیشه برای شروع تعمیر اجاق گاز خود تا سرد شدن کامل آن صبر کنید، همچنین مطمئن شوید که تمامی ولوم ها  آن خاموش هستند. شبکه محافظ  و سر شعله اجاق گاز را از روی آن بردارید، در نهایت روی گاز را باز کنید. از میله فلزی موجود در داخل اجاق گاز برا باز کردن دیگ بخار استفاده کنید.

حال، سعی کنید کرکره هوای معیوب را پیدا کنید؛ که این کرکره اغلب در نزدیکی قسمت جلویی اجاق گاز قرار دارد. قفل کرکره را شل کنید، اما توجه کنید که شل شود ولی نباید خاموش شود. حال شعله مشعل را زیاد کنید.

اگر سر و صدای شعله یکی مشکلات شماست، سعی کنید کمی کرکره را سفت کنید تا سوختن شعله بی سر و صدا شود. اما اگر مشکل شما سوختن زرد رنگ شعله است، باید کرکره را باز کنید تا شعله آبی رنگ شود. در نهایت دیافراگم اجاق گاز را محکم ببندید و شبکه محافظ را روی آن ها قرار دهید.

اصولا این دو مشکل شعله اجاق گاز باعث می شود که صدای خس خس و یا سوت مانند ایجاد شود که شما می توانید با ترفند ذکر شده تعمیر اجاق گاز را انجام  دهید.

 

تعمیر اجاق گاز: مشکل کار نکردن مشعل

بیشتر مشکلات در مورد تعمیر اجاق گاز مربوط به شعله آن است بیشتر اجاق گاز های جدید دارای “احتراق الکترونیکی” هستند ، که یک جرقه اشتعال با جریان یافتن گاز در مشعلها ، شعله را روشن می کند. زمانی که می خواهید مشعل اجاق گاز را روشن کنید، صدای جرقه زدن می آید ولی شعله مورد نظر روشن نمی شود در صورتی که شعله های دیگر روشن می شود، به احتمال زیاد موارد غذایی در هنگام آشپزی یا مواد شوینده در هنگام نظافت اجاق گاز بر روی آن مانده باشد.

بنابراین شما باید بعد از برداشتن محافظ ها و سر شعله ها اقدام به شستن و تمیز کردن اجاق گاز کنید. البته ابتدا مطمئن شوید که خود مشعل و اطرافش خنک هستند، سپس با استفاده از یک وسیله مسواک مانند اطراف سوراخ های مشعل را به خوبی شسته و هر گونه جرم گرفتگی را از بین ببرید.

اگر بعد از نظافت اجاق گاز باز هم مشعل مورد نظر روشن نشود به احتمال زیاد جرقه زن یا سوئیچ مشعل دچار مشکل شده و و شما نیاز به یک تعمیرکار لوازم خانگی دارید و باید با نمایندگی تعمیر اجاق گاز تماس بگیرید.

** اگر هیچ کدام از مشعلها کار نمی کنند ، مطمئن باشید که چراغ پیلوت شما روشن است.

توجه داشته باشید که شیرآلات گاز برای سیستم های جرقه زنی خود به برق متکی هستند؛ پس از متصل بودن جریان برق در  بین اتصالات داخل اجاق گاز وجود داشته باشد. معمولاً دریچه ای را در پشت یک محدوده آزاد و یا در پشت کابینت در زیر اجاق گاز پیدا خواهید کرد. شما از این طریق به آسانی می توانید جریان برق را چک کنید تا روشن بودن فیوز داخل برد اطمینان حاصل کنید. تابلوی برق اصلی و هر نوع برق ثانویه را که منبع تغذیه دستگاه را بر عهده دارد را بررسی کنید.

در صورت لزوم ،  مدارات برق را ریست کرده یا فیوز آن را تعویض کنید.

اگر مدار جریان مدار قطع و وصل شود ، احتمالاً در سیستم الکتریکی مشکل به وجود آمده است و شما حتما با یک کارشناس الکترونیک یا نمایندگی تعمیر اجاق گاز تماس بگیرید.

نتیجه گیری:

تعمیر اجاق گاز با شناسایی قطعات آن امکان پذیر است، شما با  استفاده از این مقاله می توانید تمامی قطعات یک اجاق تکنو گاز، اجاق گاز صفحه ای و یا اجاق گاز های معمولی را شناسایی کنید و بتوانید مشکلات مربوط به آن را شناسایی و تعمیر کنید. اجاق گاز یکی از وسایل های کاربردی در هر خانه است و یادگیری تعمیر اجاق گاز کاربردی و مهم است. مشکلاتی در اجاق گاز ها وجود دارد که ما در این مقاله تک تک آنها را بررسی و نحوه تعمیر آنها را بیان نمودیم. باز هم متذکر می شویم که قبل از هر نوع تعمیرات جریان برق را قطع کنید.

نظافت و نگهداری اجاق گاز

نظافت و نگهداری اجاق گاز یکی از شروط اصلی سالم ماندن اجاق گاز شما است. نحوه تمیز کردن اجاق گاز بسیار اهمیت دارد، چرا که بر خلاف تصور موقع پخت غذا اندکی از چربی ها در مسیر های شعله ها، شیشه اجاق گاز، شیشه فر، شعله اجاق گاز و سایر قطعات انباشته می شود. اگر نظافت و نگهداری اجاق گاز به درستی صورت نگیرد موجب کاستی در عملکرد صحیح آن می شود. در ادامه مقاله به چگونگی نظافت و نگهداری اجاق گاز در بخش های مختلف خواهیم پرداخت. این، نحوه نظافت درب فر، نحوه نظافت مشعل اجاق گاز، نحوه نظافت  و نگهداری اجاق گاز های برقی و در نهایت نحوه نظافت لوله اجاق گاز خواهیم پرداخت.

نظافت اجاق گاز - دست به آچار ۱

نکات نظافت و نگهداری انواع اجاق گاز ها

 • شعله های اجاق گاز و را در آب گرم با مواد شوینده ماشین ظرفشویی یا پودر لباسشویی خیس کنید.
 • برای پاک کردن خاکستر های پیرولیتی باقی مانده شستشوی اجاق گاز از جاروبرقی استفاده کنید ، سپس دیوارهای فر را با آب گرم و صابون پاک کنید.
 • بعد از هر آشپزی سعی کنید شیشه اجاق گاز، شیشه فر و درب فر را سریع تمیز کنید ؛ اگر بخواهید مدتی نظافت اجاق گاز را به تعویق بیاندازید، باید زمان بیشتری را برای شستوشوی اجاق گاز صرف کنید.
 • اگر از پاک کننده اجاق گاز استفاده می کنید ، تمام سطوح را اسپری کنید و نظافت سقف را سعی کنید در همان مراحل ابتدایی انجام دهید؛ چرا که احتمال دارد بعد از اسپری سقف، قطراتی از پاک کننده روی اجاق گاز بریزد.
 • اگر مواد شیمیایی مورد استفاده در تمیز کننده اجاق گاز تمام لکه ها و چربی ها را نمی تواند از بین ببرد ، شما می توانید برای نظافت اجاق گاز از جوش شیرین و سرکه استفاده کنید. چرا که بی کربن لکه ها را از بین می برد در حالی که سرکه می تواند با سرعت بالایی چربی ها را کاهش دهد.

هنگام نظافت اجاق گاز هایی که جنس  نمای بیرونی آنها از استیل است ، بخش های کوچک را به یکباره تمیز کنید تا از لکه بینی جلوگیری شود.

 • روش های مختلفی برای تمیز کردن استیل وجود دارد که در ادامه بیان شده است:
 • با استفاده از یک ظرف آب گرم و یک پارچه میکروفیبر
 • با استفاده از سرکه و یک حوله کاغذی
 • با استفاده از اندکی الکل و یک حوله کاغذی
 • پاک کننده همه منظوره مبتنی بر مرکبات و یک پارچه میکرو فیبر نیز می توانند پاک کننده خوبی برای نظافت و نگهداری اجاق گاز باشند.

نکات نظافت و نگهداری اجاق گاز

اگر نظافت و نگهداری اجاق خود را به طور مرتب انجام ندهید ، تا زمانی که مقدار چربی و کثیفی به مقداری زیاد می شود که به یک فرمولاسیون  مخصوص تمیز کننده فر و اجاق گاز احتیاج دارید. این تمیز کننده ها با نام ها و برند های مختلف در بازار ارائه می شوند و اکثریت آنها با فرمول های مخصوص شیمیایی طراحی شده اند.

این پاک کننده های مخصوص نظافت و نگهداری اجاق گاز  نیز همانند سایر محصولات شیمیایی خانگی خطرناک هستند و  اگر آنها را روی پوست و یا چشم ریخته شوند ، باعث سوزش شدید ، سوختگی های عمیق یا حتی کوری می شود. پس  آنها باید با احتیاط استفاده شوند. باید مقدار استفاده از آنها را رعایت کنید و همچنین در هنگام استفاده از این مواد شیمیایی باید حتما از نکات ایمنی را رعایت کنید. در ادامه به چندین نکته در این مورد اشاره شده است:

 • هنگام استفاده ازمواد شیمیایی نظافت کننده اجاق گاز ، سعی کنید برای آشپزخانه تهویه خوبی را ایجاد کنید تا از تنفس در هرگونه بخار جلوگیری شود و از هر نوع مسمویت احتمالی جلوگیری شود.
 • دستورالعمل های روی شیشه یا بطری مواد شوینده را مطالعه کنید و مطابق آن عمل کنید، فرضا اگر در نکات ایمنی آن اگر بر استفاده از ماسک و عینک ایمنی ذکر شده است ، پس این کار را انجام دهید!
 • برای جلوگیری از تماس پوستتان با ماده شستوشوی اجاق گاز، یک لباس آستین بلند و یا یک جفت دستکش بپوشید.

عملکرد اجاق گاز هایی که خودشان را نظافت می کنند، چگونه است!؟

اجاق گاز هایی که نظافت و نگهداری اجاق گاز بر عهده خودشان است و  به دو نوع اصلی تقسیم می شوند، که به نام های بورلوریک و کاتالیزوری معروف هستند.

کوره های پیرولیتیک

اجاق گازی که خودش را تمیز می کند – چه رؤیایی!

 نکته مهم در مورد اجاق گازهای پیرولیتیک این است که فرآیند نظافت اجاق گاز بدون مواد شیمیایی است و کار بسیار عالی و کاملی را روی اجاق گاز شما انجام می دهد ، به خصوص در مکان های قابل دسترسی عملکرد خیلی خوبی دارند. با وجود عملکرد عالی آنها معمولاً گران هستند و دارای طرفداران زیادی در بین قشر مرفه جامعه دارند.

اما اگر در این اجاق گاز ها زیاد پخت و پز انجام دهید و آب زیادی از گوشت و چربی روی آن پاشیده شود ، آیا شما فکر می کنید که آیا اجاق گاز می تواند بعد از آن آشپزی سنگین بتواند خودش را تمیز کند؟!

نحوه کار:

 • اجاق گاز را تا حدود ۵۰۰ درجه سانتیگراد گرم می کند و بعد باقیمانده مواد غذایی را به خاکستر تبدیل می کند ، که شما می توانید به آسانی آنها را  از روی اجاق گاز پاک کنید.
 • درب فر به طور خودکار قفل می شود و فقط در صورت کاهش درجه حرارت به سطح ایمنی آزاد می شود.
 • قسمت خارج فر خیلی داغ تر از حد معمول می شود و شما حتما سعی کنید بچه ها را از محیط آشپزخانه به دور نگه دارید، خودتان هم حتما نکات ایمنی را رعایت کنید.

اگر تمام لکه ها و قسمت های کثیف به خوبی تمیز نشده اند، اقدامات زیر را انجام دهید:

 • قبل از استفاده از عملکرد پیرولیتیک ، به طور کلی همه شعله ها ، قفسه ها و سایر لوازم جانبی را باید جداگانه تمیز کنید و چرا که ممکن است هنوز مقداری چربی روی آنها باقی مانده باشد.
 • توجه داشته باشید که قبل از پاک کردن خاکستر های باقی مانده از نظافت و نگهداری اجاق گاز، قسمت داخلی درب شیشه ای در ابتدا پاک کنید.

کوره های کاتالیزوری

این نوع از اجاق گاز ها با استفاده از جذب اسپلیت چربی کار می کند. نکته مهم این است که پوشش مناسبی از یکبار مصرف روی اجاق گاز وجود داشته باشد –  به طوری که در هر دو طرف اجاق گاز ، پشت و سقف یک پوشش یک بار مصرف وجود داشته باشد.

برای نظافت و نگهداری اجاق گاز باید آستر های زیر را اجرا کنید:

 • شما باید به طور مرتب اجاق گاز را به مدت یک ساعت در دمای ۲۵۰ درجه سانتیگراد گرم کنید و هرگز اسپلت را خاموش نکنید.
 • پس از خنک شدن اجاق ، آنها را با یک دستمال مرطوب پاک کنید.

این آسترها باید مدت زیادی طول بکشد ، اما در نهایت ممکن است نیاز باشد که آنها را با هزینه اضافی جایگزین کنید. اگر به دنبال اجاق گاز می باشید که دارای عملکردی پیرولیتی یا آسترهای بتن ریزی باشد ، این موارد را به عنوان یک معیار در انتخاب اجاق گاز معمولی و اجاق گاز های توکار و  دیواری پیدا خواهید کرد.

نحوه نظافت و نگهداری شیشه فر

گاهی شما در حال پخت و پز لازانیا در داخل فر هستید  و یا پیتزایی خوشمزه در حال آماده سازی دارید، این کار های به مرور باعث می شود که شیشه فر شما به مرور زمان باعث جمع آوری مواد غذایی شود. و نظافت های معمول نیز این لکه های سنگین از بین نمی رود. در این قسمت به نحوه نظافت و نگهداری اجاق گاز خواهیم پرداخت:

 • یک اسکراب جوش شیرین ایجاد کنید. محلول جوش شیرین در یک کاسه کم عمق مخلوط کنید تا اساسی مخلوط شود و یک بافت خمیر سست ایجاد شود. فر خود را باز کنید و این مخلوط را روی درب اجاق خود پخش کنید. می توانید از انگشتان دست خود برای پخش کردن آن روی شیشه استفاده کنید.
 • بگذارید خمیر جوش شیرین به مدت ۱۵ دقیقه روی شیشه فر بماند. مخلوط جوش شیرین شروع به شل کردن آهک خرد شده روی شیشه فر می کند.
 • شیشه فر را با قسمت خشن اسفنج پاک کنید. بعد از اینکه ماسک جوش شیرین فرصتی برای نرم کردن مقداری چلپ چلوپ بر روی درب اجاق خود داشت ، این مخلوط را با اسفنج خرد کنید. از قسمت خشن استفاده کنید تا حد ممکن از مواد غذایی گیر شده شل شود.
 • با آب ساده اسفنج خود را بشویید و مخلوط جوش شیرین را نیز پاک کنید ، این کار را از یک طرف به طرف دیگر انجام دهید. بطور دوره ای ، اسفنج را بشویید و آن را بپیچانید ، تا زمانی که تمام رد جوش شیرین را پاک کنید.
 • شیشه فر را با یک پارچه تمیز خشک کنید، برای خشک کردن درب اجاق از یک دستمال پاک و تمیز استفاده کنید. اگر آثار باقی مانده جوش شیرین وجود دارد ، از اسفنج مرطوب استفاده کنید تا آنها را از بین ببرید و مجدداً آن قسمت ها را خشک کنید.
 • برای از بین بردن لکه ها از یک شیشه پاک کن استفاده کنید. برای نظافت و نگهداری یا اجاق گاز ، از شیشه پاک کن می توانید استفاده کنید تا تمامی لکه های شیشه پاک شود. مقداری از تمیز کننده را روی حوله کاغذی اسپری کنید و از یک طرف به سمت دیگر پاک کنید، دیگر نیازی به خشک کردن نیست. اجاق گاز شما اکنون به طور عادی آماده استفاده است.

نحوه نظافت و نگهداری اجاق گاز (درب فر)

درب اجاق گاز مکانی جادویی است که شما می توانید پنیر در حال پخته شدن روی پیتزا یا کیک های در حال پخت را از طریق  شیشه فر مشاهده کنید. این جایی است که برخی از بهترین چیزهای زندگی از آنجا پدیدار می شوند. بنابراین هنگامی که درب فر پر از لکه ها و چربی ها باشد، شما نمی توانید این صحنه های زیبا را مشاهده کنید. در این قسمت ما نحوه نظافت و نگهداری اجاق گاز (قسمت فر) را آموزش خواهیم داد .

نحوه نظافت و نگهداری  گاز (قسمت خارجی درب)

آنچه شما نیاز دارید:

 • شیشه پاک کن
 • ۲ پارچه تمیز کننده میکرو فیبر
 •  

دستورالعمل ها

شیشه Spritz:  شیشه پاکن مورد علاقه خود را بگیرید و به بیرون اسپری کنید.

شیشه را پاک کنید: برای پاک کردن لیوان از یک پارچه تمیز و خشک استفاده کنید. با حرکات دایره ای کار کنید و از چربی آرنج برای از بین بردن هر نوع آسیاب استفاده کنید.

شیشه را خشک کنید: از یک پارچه تمیز و خشک دوم برای خشک کردن شیشه استفاده کنید. 

 

نظافت اجاق گاز - دست به آچار ۲

نحوه نظافت و نگهداری مشعل اجاق گاز

هیچ کتابخانه ای از نکات تمیز کردن آشپزخانه بدون مقاله در مورد مشعل های عمیق گاز تمیز کردن کامل نخواهد بود! مشعل های گاز کثیف و چربی در اجاق گازهای امروزی نه تنها دستگاه را سن نمی کنند بلکه می توانند در پخت و پز شما تأثیر بگذارند و خطر آتش سوزی را به وجود آورند.

این روز ها مقالات زیادی در سایت ها در مورد ترفند های نظافت و نگهداری اجاق گاز و شستوشوی اجاق گاز مشاهده می کنید که اکثریت آنها نکاتی در مورد نظافت مشعل اجاق گاز بیان نموده اند، در این قسمت ما نکاتی را در رابطه با از بین بردن چربی های موجود در مشعل اجاق گاز که باعث زشت و کثیف شدن اجاق گاز شما شده اند، بیان خواهیم کرد. نکته قابل تامل اینجاست که گاها این چربی ها ممکن است خطر آتش سوزی نیز برای شما ایجاد کند.

برای نظافت مشعل اجاق گاز شما به موارد زیر احتیاج دارید:

 • پودر ظرف شویی
 • جوش شیرین
 • فرچه
 • سرکه
 • پارچه

نحوه نظافت و نگهداری مشعل اجاق گاز با استفاده از جوش شیرین:

 • همه مشعل ها را با آب ولرم و مایع ظرفشویی بشویید تا مواد اولیه از بین برود.
 • یک خمیر غلیظ از جوش شیرین و آب درست کنید.
 • تمام مشعل ها را با خمیر ساخته شده بپوشانید و بگذارید ۲۰ دقیقه بماند.
 • باقیمانده مواد غذایی نرم شده را با یک برس تمیز کرده و کاملاً بشویید.

نحوه نظافت و نگهداری مشعل اجاق گاز با استفاده از سرکه:

 • به عنوان روشی برای نظافت و نگهداری اجاق گاز ، مشعل ها را به طور مرتب با سرکه اسپری کنید.
 • اجازه دهید به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه سرکه روی آنها باقی بماند.
 • با یک پارچه تمیز پاک کنید.
 • این روش به عنوان نگهداری مداوم بسیار مؤثر است ، زیرا قبل از اینکه احتمال پخت در آن وجود داشته باشد از طریق چربی بریده می شود.

بهتر است برای نظافت و نگهداری اجاق گاز خود از روش های تمیز کردن طبیعی  استفاده کنید ، نگهداری روزانه روشی مطمئن است که هرگز وقت بیشتری را برای تمیز کردن اجاق گاز خود صرف نکنید.

*اول ایمنی!

همیشه و قبل از هر کاری در تعمیر اجاق گاز و یا نظافت و نگهداری اجاق گاز باید به نکات ایمنی دقت کنید. مثلا اگر استارت برقی (که در بالای اجاق گاز در زیر و در کنار مشعل قرار دارد) با هر ماده شیمیایی مرطوب شود ، به طور حتم آتش می گیرد. پس قبل از خیس کردن جاهای مختلف اجاق گاز حتما به نکات ایمنی داخل دفترچه راهنمای اجاق گاز مربوطه دقت کنید.

نحوه نظافت و نگهداری اجاق گاز با بخار

اجاق گازها با قابلیت نظافت با  بخار، با استفاده از بخار برای نرم کردن چربی ها و آهک ها استفاده می کند و  در نهایت تمیز کردن شیشه اجاق گاز، شیشه فر، درب فر و در نهایت کل اجاق گاز را راحت تر می کنند.

عملکرد نظافت و نگهداری اجاق گاز با بخار به حالت زیر انجام می شود:

 • سینی پخت را با آب پر می کنید.
 • در طول چرخه تمیز کردن ، مواد غذایی و چربی های پخته شده را از بین می برید.
 • پس از اتمام کار ، فر را با یک پارچه و صابون تمیز می کنید.

از بین بردن  چربی هایی که ضخامت زیادی دارند، پس از چرخه تمیز کردن با بخار  نیز به صورت کامل پاک نمی شوند و باید برای تمیز کردن کامل آن از یک محصول یا مخلوط تمیز کننده اجاق گاز استفاده کنید.

 

نظافت اجاق گاز - دست به آچار ۳

نحوه نظافت و نگهداری اجاق های برقی:

آشپزخانه ها طی چند دهه گذشته ، به ویژه اجاق گاز اسب بخار، مسیری طولانی را طی کرده اند. اولین بار در دهه ۱۹۳۰ اجاق گاز برقی به وجود آمد که خطر وحشتناک نشت گاز را از بین برد.

اجاق گاز برقی امروزی در آن قطعات آن به سیم پیچ های رسانا فلزی محدود نمی شود، به آشپزخانه های شیشه ای و  با سرامیک های صاف و زیبا، ظرافت خاصی به آنها بخشیده است. اما ممکن است صاحبان خانه به این فکر کنند که چگونه یک اجاق گاز برقی را بدون خراب کردن سطح آن تمیز کنند.

قبل از نظافت و نگهداری اجاق گاز ، همیشه به قسمت نظافت کتابچه راهنمای مدل اجاق گاز خاص خود دقت کنید و سعی کنید مطابق آن عمل کنید. این کار مشخص می کند که قسمت ها در داخل اجاق گاز باید تمیز شوند و یا  نباید بر روی آنها مواد شوینده و آب ریخته شود.

 به عنوان مثال ،  برخی از پاک کننده های می توانند بر روی اجاق گازها خراش ایجاد کنند، اکثر کارشناسان برای پاک کردن این نوع اجاق گاز های برقی ترکیب صابون با جوش شیرین را پیشنهاد کرده اند.

برای تمیز کردن درب فر، شیشه فر و یا دیواره های اجاق گاز، با هر جنسی که ساخته شده (چه شیشه و سرامیک باشد) ، همیشه اطمینان حاصل کنید که اجاق گاز کاملاً خاموش است. سپس مراحل زیر را برای تمیز کردن دنبال کنید.

اجاق گاز شیشه ای و سرامیکی:

   جنس اجاق گاز شما چه کوره ای باشد یا برقی ، تمیز کردن این وسایل آشپزخانه صاف می تواند مشکل ساز باشد ، چرا که آنها به راحتی خراشیده می شوند.  و شما برای نظافت و نگهداری اجاق گاز فقط از پدهای تمیز کننده  مخصوص اجاق گاز استفاده کنید و همچنین از راه حل هایی استفاده کنید که به طور خاص برای این دستگاه طراحی شده اند ، که بسیاری از آنها توسط سازنده خود اجاق گاز ارائه می شود.

عناصر گرمایش فلزی:

  اگر نوع اجاق گاز برقی شما سنتی است ، ابتدا عناصر گرمایش کویل را با یک قلاب ملایم از بین ببرید. و بعد آنها را با یک دستمال مرطوب تمیز کنید و مراقب باشید که اتصال برق خیس نشود.  اگر لکه های سفت و سخت باقی مانده است ، یک خمیر جوش شیرین و آب را روی کویل بمالید و بگذارید حدود ۱۵ دقیقه بماند. این ترکیب باعث می شود تا هر گونه چربی را شل کند  و به شما به آسانی می توانید نظافت و نگهداری اجاق گاز را انجام دهید.

پلوپز شیشه ای که از قبل خنک شده را  با یک دستمال تمیز مرطوب پاک کنید تا لکه های آن برطرف شود. سپس با استفاده از یک پاک کننده، قسمت های شیشه ای و سرامیکی  را با حرکت دایره ای  به آرامی کل سطح آن را مالش دهید. در نهایت با یک پارچه خشک و تمیز پاکش کنید.

قابلمه های قطره ای:

بعضی از افراد آنها را برای نظافت و نگهداری اجاق گاز، لکه های روزمره به داخل ماشین ظرفشویی می اندازند. اما اگر مایعاتی مانند سس مارینارا و تخم مرغ سخت شد ، باید قابلمه های چکه را در سینک آشپزخانه خود خیس کنید و آنها را با یک پد بریلو تمیز کنید. گزینه دیگر  برای نظافت قابلمه های قطره ای ، استفاده از دستگاه تمیز کننده اجاق گاز است ، که می توانید آن را به مدت۱۰ دقیقه تنظیم کرده و آن را کامل بشویید. (همیشه در هنگام پاشیدن تمیز کننده اجاق گاز پنجره های آشپزخانه را حتما باز کنید.)

 

اجاق گاز با روکش مینا:

این نوع اجاق گاز را  با یک شوینده ملایم اسپری کنید و با یک دستمال نایلونی پاک کنید. دستمال پشمی می تواند سطح این نوع اجاق گاز را خراش دهد. اسپریتز سرکه سفید نیز باعث می شود مینا درخشش یابد.

نحوه نظافت و نگهداری اجاق گاز از جنس استنلس استیل:

  با یک استیل ضد زنگ و یا مواد تمیز کننده با استفاده از یک حوله ، سریع آن را خشک کنید تا نقاط مرطوب را از بین ببرید. برای حل لکه های عمیق از یک پاک کننده تمام کاره استفاده کنید و به بعد از مدت ۱۵ دقیقه با یک حوله کاغذ مرطوب بپوشانید. مانده های پلاستیکی را با یک حوله پاک کنید.

نحوه نظافت و نگهداری لوله های اجاق گاز

تقریباً در هر خانه اجاق گاز وجود دارد و لوله های اجاق گاز بخش مهمی از آن است. داشتن اطلاعات در مورد نحوه نظافت و نگهداری  اجاق گاز بسیار مهم است.

چرا که بدون لوله ، اجاق گاز شما کار نخواهد کرد. لوله اجاق گاز می تواند اجاق گاز را روشن کند و پس از آن می توانیم مواد غذایی بپزیم. بنابراین لازم است که لوله گازی با کیفیت مناسب خریداری شود ، و سپس مجبورید آن را به درستی حفظ کنید.

اگر لوله اجاق گاز از کیفیت پایین برخوردار باشد ، برای مدت زمان مناسب عملکردی نخواهد داشت. ممکن است گاز از لوله خارج شود و زندگی شما در معرض خطر باشد. نه تنها زندگی شما بلکه زندگی همه اعضای خانه را به خطر خواهد انداخت. بنابراین ضروری است که لوله گازسوز با کیفیت و معتبر خریداری شود تا عاری از همه مشکلات باشد.

شما باید لوله های اجاق گاز به طور مرتب تمیز کنید تا اطمینان حاصل کنید که هیچ نشتی از لوله وجود ندارد. هر وقت اجاق گاز را تمیز می کنیم لوله ها را جدا می کنیم. هر چند اکثریت افراد تمیز کردن لوله اجاق گاز را فراموش می کنند؛ در صورتی که لوله اجاق گاز باید هر سه ماه یکبار بررسی کنید.

لوله اجاق گاز بر اثر فرسودگی موجب انعطاف پذیری می شود و  بر روی آن شکاف هایی ایجاد می شود و پس از مدتی باعث نشت گاز می شود. همچنین به دلیل استفاده زیاد هر دو طرف لوله شروع به ترک خوردگی می کنند.

نظافت و نگهداری اجاق گاز در قسمت لوله تنها راه حل برای تکمیل همه چیز است و این مقاله اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید بدون نگرانی زیاد لوله گاز را تمیز کنید.

در این مقاله با سه روش تمیز کردن لوله گاز آشنا می شوید. شما می توانید آنها را به راحتی در خانه انجام دهید و لوله های اجاق گازتان را تمیز کنید .

روش اول: استفاده از جوش شیرین و سرکه

 • آیا لوله گازی شما دارای بسیاری از عناصر روغنی است؟
 • پس به سرکه ، جوش شیرین و محلول آب نیاز خواهید داشت.
 • اسید موجود در سرکه به تمیز کردن چربی کمک می کند.
 • پودر بیکینگ به از بین بردن سایر ذرات غیر از چربی کمک می کند.
 • اسکراب ذرات گرد و غبار را به آرامی از بین می برد.

مواد مورد نیاز:

 • سرکه
 • جوش شیرین
 • یک ظرف کم عمق متوسط
 • یک کاسه کوچک
 • آب شیرین
 • یک برس نرم
 • پارچه تمیز

برای نظافت و نگهداری اجاق گاز خوب باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ظرف کم عمقی را برداشته و مخلوط ۵۰/۵۰ سرکه و آب آماده کنید. اطمینان حاصل کنید که کل لوله داخل آن قرار گیرد.
 2. کل لوله را خم کرده و آن را مانند سیم پیچ کنید و سپس آن را درون محلول فرو کنید.
 3. بگذارید ۳۰ دقیقه آن را حل کند.
 4. لوله را بیرون بیاورید و با یک پارچه تمیز آنها را به درستی تمیز کنید.
 5. یک کاسه کوچک بردارید و یک خمیر غلیظ از آب و جوش شیرین درست کنید.
 6. خمیر را همانند یک پوشش خارجی روی لوله بمالید.
 7. ۲۰ تا ۳۰ دقیقه صبر کنید.
 8. قسمت بیرونی را به آرامی با یک برس تمیز کنید.
 9. کاملاً با آب بشویید.
 10. آن را با یک پارچه تمیز خشک کنید.

روش دوم: استفاده از سرکه

در این سوال که چگونه لوله های اجاق گاز را تمیز کنیم، سرکه هنگام نظافت و نگهداری اجاق گاز، می تواند شگفتی هایی را انجام دهد. می توانید از تمام سطوح روغنی که در لوله اجاق گاز شما گیر کرده است خلاص شوید. مواد پاک کننده موجود در سرکه به اندازه کافی قدرتمند هستند تا یک سطح را تمیز کنند.

مواد مورد نیاز

 • آب پاک
 • سرکه سفید
 • یک تابه کم عمق
 • یک قلم مو
 • پارچه تازه
 • پد اسکراب
 • یک بطری اسپری

مراحل زیر نحو نظافت و نگهداری گاز با سرکه را مرحله به مرحله بیان کرده است:

 1. ماهیتابه کم عمق را بگیرید و آب و سرکه را با نسبت ۵۰/۵۰ مخلوط کنید.
 2. بعد از خم کردن آن مانند سیم پیچ ، لوله چرب را در محلول فرو کنید.
 3. حداقل ۳۰ دقیقه لوله را خیس کنید.
 4. لوله را از محلول خارج کرده و مستقیماً به طول کامل بکشید.
 5. لوله را به آرامی با برس تمیز کنید. همچنین می توانید از مسواک استفاده کنید.
 6. لوله را با آب بشویید و بگذارید خشک شود.
 7. در صورت تمیز کردن بیشتر مراحل را تکرار کنید.

روش ۳: آب لیمو

آب لیمو در غیاب سرکه به شما خدمت می کند. آب لیمو می تواند چربی های گیر شده موجود در لوله گاز را از بین ببرد و باعث نظافت و نگهداری اجاق گاز می شود.

آنچه شما نیاز دارید:

 • اب
 • آب لیمو
 • یک قلم مو
 • یک کیسه پلاستیکی که دارای یک زیپ است
 • پارچه

نحوه نظافت و نگهداری لوله های اجاق گاز با لیمو  را  با دقت دنبال کنید :

 1. کیسه پلاستیکی را برداشته و لوله را در آن قرار دهید.
 2. کیسه را با آب لیمو پر کرده و آنرا زیپ کنید تا از ریختن آن جلوگیری شود.
 3. لوله را در این شرایط به مدت ۵۰ تا ۶۰ دقیقه نگه دارید.
 4. لوله را بیرون آورده و آنها را با برس تمیز کنید.
 5. لوله را با آب تمیز کرده و سپس آن را خشک کنید.

 نتیجه گیری:

نکته اصلی نظافت و نگهداری اجاق گاز مراقبت های پیشگیرانه است. و این مخصوصاً برای آن دسته از اجاق گازهای سرامیکی شیشه ای صادق است که اگر شما بلافاصله آنها را پاک نکنید می توانید لکه های ضخیم و سختی را به دنبال داشته باشد. سعی کنید روزانه اجاق گاز خود را با استفاده از پارچه ای نرم و خیس شده در آب گرم و صابون یا محلول تمیز کردن مورد علاقه خود تمیز کنید. در این مقاله به نحوه نظافت و نگهداری قسمت های مختلف پرداختیم که شما به آسانی می توانید با مواد و محلول های داخل منزل، اجاق گازی تمیز و سالم داشته باشید.

مشکلات متداول اجاق گاز

مقدمه

اجاق گاز یکی از لوازمی است که در هر مکانی یافت می‌شود. اجاق گازی در اندازه‌های کوچک و بزرگ، خیلی ساده یا دارای امکان پیشرفته، بدون فر یا دارای فر در خانه‌ها و حتی محل کار مورد استفاده هر روزه قرار می‌گیرد. از آشپزی گرفته تا دم کردن چای نیاز به آتش دارد که با توجه به در دسترس و مقرون به صرفه بودن گاز، اجاق گازی بیشترین کاربرد را دارد. اجاق گازها آنقدر ساده کار می‌کنند که شاید به نظر برسد که به سرویس و نگهداری نیاز نداشته باشد، اما باید بدانیم که برای استفاده بهینه و مقرون به صرفه و جلوگیری از خرابی‌های احتمالی، اجاق گاز هم نیاز به سرویس دارد. در این مقاله به بیان مشکلات اجاق گاز که عمدتا به وجود می‌آید می‌پردازیم.

عمده مشکلات اجاق گاز

یکی از مشکلات اجاق گاز دود زدن شعله 

 • کثیفی بیش از حد گاز بصورت تجمع چربی در قسمت اشتعال شعله
 • در مخلوط گاز و هوا مقدار گاز زیاد است
 • زمانیکه اجاق گاز نو است

شعله های اجاق گاز زرد می‌سوزد

 • نسبت هوا به گاز زیاد است که در این صورت می بایست صفحه تنظیم مخلوط کن را کمی باز کنید.

جرقه نزدن یکی دیگر از مشکلات اجاق گاز

 • کلید جرقه کار نمیکند
 • قطع شدن سیم های ترانس
 • شکستن چینی جرقه

پیلوت خاموش می‌شود

 • مقدار گازی که به پیلوت می‌رسد کم است
 • هوای زیادی به مخلوط کن وارد می‌شود

فر در درجه حرارت تنظیم شده ثابت نمی‌ماند

 • ترموستات فر درست تنظیم نشده است
 • المنت‌های گرمایی شکسته یا فرسوده باشند

تعمیر تخصصی اجاق گاز وفر

مرکز تعمیرات اجاق گاز و فر ستین کارا سرویس با تکیه بر گروه تکنسین‌های خود آماده ارائه خدمات نصب، سرویس و تعمیرات تخصصی اجاق گاز و فر در تهران و حومه می‌باشد.  می‌توانید با ما تماس بگیرید تا یکی از تکنسین‌های مجرب ما با مراجعه حضوری، نسبت به عیب‌یابی و تعمیر و سرویس اجاق گاز شما اقدام نماید.

راهنمای استفاده و نگهداری از اجاق گاز صفحه ای

در این مقاله قصد داریم تا نحوه صحیح استفاده از اجاق گاز صفحه‌ای را به شما کاربران عزیز ستین سرویس آموزش دهیم. در ادامه به بررسی موردی، موارد ضروری در هنگام استفاده از گازهای صفحه‌ای را مورد بررسی قرار می‌دهیم. لطفا با ما همراه باشید.

1- قبل از قرار گرفتن قابلمه بروی اجاق گاز صفحه‌ای آنرا روشن کنید

دلیل این کار این است، زمانی که شما قابلمه را بروی سطح اجاق گاز قرار می‌دهید، به علت فاصله کمی که با شلعه دارد و مانع از رسیدن اکسیژن می‌شود، می‌تواند خطر منفجر شدن و یا دیر روشن را متوجه شما مصرف کننده عزیز کند.

2- از کشیدن قابلمه بروی گاز صفحه‌ای خود خودداری کنید

در هنگام گذاشتن یا برداشتن قابلمه یا هر ظرف دیگری که مورد استفاده شما است، به این نکته توجه کنید، به منظور جلوگیری از سفید شدن چدنی‌های اجاق گاز صفحه‌ای، از کشیدن قابلمه خودداری کنید و مستقیم قابلمه را از روی گاز بردارید.

3- نکاتی در مورد تمیز کردن سپری‌ها

برای تمیز کردن سپری‌های اجاق گاز صفحه‌ای به هیچ عنوان از سیم ظرفشویی و اسکاج استفاده نکنید. برای تمیز کردن آن‌ها توصیه می‌شود که از محلولی شامل جوش شیرین، سرکه و آبلیمو استفاده کنید. این محلول به راحتی باعث چربی زدایی شده و باعث پاکی سپری‌ها خواهد شد.

4- نحوه تمیز کردن شیشه‌ی روی اجاق

برای تمیز کردن شیشه‌ی روی اجاق گاز صفحه‌ای به هیچ عنوان از گاز پاک کن‌های ایرانی و یا به طور کلی هر نوع گاز پاک کن و ماده اسیدی دیگری استفاده نکنید.

بهترین تمیز کننده برای این قسمت از گاز، خمیر دندان و محلول الکل است که باعث تمیزی و براقی شیشه می‌شوند.

نکته مهم در مورد تمیز کردن این نوع از اجاق گازها این است که قبل از اقدام به این کار، از سرد بودن اجاق گاز اطمینان حاصل کنید و زمانی که اجاق گاز صفحه‌ای شما داغ است به هیچ عنوان آن را تمیز نکنید. در صورتی که در هنگام داغ بودن صفحه آنرا تمیز کنید، ممکن است حالت شکستگی در صفحه شیشه‌ای به وجود آید.

5- تمیز کردن سر شعله‌های اجاق گاز صفحه‌ای

سر شعله‌ها معمولا از دو قسمت تشکیل شده‌اند.قسمت زیرین سر شعله باید با مایع ظرفشویی و از این دست شوینده‌ها تمیز شوند و از قرار دادن آن‌ها در محلول سرکه، آبلیمو و جوشن شیرین خودداری کنید.

اما قسمت بالایی سر شعله را می‌توان در محلول فوق الذکر قرار داد و آن‌ را تمیز کرد.

نکات مهم:

 • اجاق گاز صفحه‌ای دارای ژیگلورهایی هستند که به مرور و در اثر تمیز کردن گاز دچار گرفتگی می‌شوند که موجب کاهش شعله اجاق گاز می‌شوند. برای حل این مشکل می‌توانید نسبت به تمیز کردن ژیگلورها اقدام کنید.
 • برای اجاق گاز‌های صفحه‌ای بسیار مهم است که شیرگاز حتما در دسترس باشد تا یکی از مهمترین استانداردهای مورد نیاز برای نصب آن رعایت شده باشد.

ترموکوپل چیست و چه کاربردی دارد؟

در اجاق گاز های جدید برای افزایش ایمنی از روشی به نام ترموکوپل استفاده می شود. این وسیله از دو سیم فلزی غیر همجنس ساخته شده که نسبت به کاهش میزان اکسیژن هوا حساسیت نشان میدهند. فلزها از یک سر بهم جوش خورده اند و تا زمان وجود شعله و انتقال گرما به محلی که دو فلز غیر همجنس قرار دارند، همواره در سر دیگر این فلز جریانی وجود دارد که در نهایت باعث روشن ماندن شعله و باز ماندن مسیر گاز می شود. اهمیت این روش زمانی مشخص می شود که شعله بطور سهوی، مثلا در اثر وزش باد یا کمبود اکسیژن و یا سرریز شدن غذا خاموش شود، سنسور ترموکوپل، سرد شده و جریان گاز قطع می گردد تا از پخش شدن گاز در محیط و در پی آن از آتش سوزی و انفجار جلوگیری به عمل آید.

تست سالم بودن 

معمولا از روی ظاهر ترموکوپل می توان سالم بودن یا نبودن آن را تشخیص داد. اگر محل اتصال دو فلز دچار سوختگی شده باشد و یا محل اتصال از هم جدا شده باشد به احتمال زیاد خراب شده است. در انتهای دیگر ترموکوپل که به بوبین متصل می شود دو فلز درونی و بیرونی به وسیله واشر عایقی از هم جدا شده اند در صورتی که سر فلز درونی کنده شده و یا واشر خراب شده باشد نیز ترموکوپل معیوب است. از دلایل عمل کرد نامناسب آن می تواند به قطعی، شکستگی، استقرار نا مناسب یا ضربه خوردن اشاره کرد.

مراحل تعمیر ترموکوپل

 • رعایت اصول ایمنی
 • آماده کرن اجاق گاز 
 • باز کردن اجاق گاز
 • پیدا کردن ترموکوپل
 • تعویض ترموکوپل
 • بستن مجدد قطعات

برای تست اینکه ترموکوپل جدید درست کار می کند یا نه، گاز را روشن کنید و سپس به وسیله یک بادبزن شعله را خاموش کنید اگر ترموکوپل عمل کرد و جریان گاز را قطع کرد یعنی سالم و در غیر این صورت همچنان درست کار نمی کند. درصورتی که مدام جریان گاز را قطع می کند نشان دهنده این است که به خوبی سر دیگر گرم نمی شود پس بهتر است که سر آن را به شعله بیشتر نزدیک کنید.

البته لازم به ذکر است که این توضیحات در مورد ترموکوپل به هیچ عنوان کامل نبوده و بهتر است درباره خرابی این نوع قطعات گاز با یک متخصص مجرب تماس حاصل فرمایید. شما می توانید با یک تماس سرویس کاران ستین کارا سرویس را در اختیار خود داشته باشید. همچنین شما می توانید با پر کردن فرم بصورت آنلاین نیز سفارش خود را ثبت نمایید.

توصیه‌هایی برای استفاده کنندگان محصولات تکنوگاز

مقدمه

 برند تکنو گاز یکی از مهمترین و معروفترین برندهای حال حاضر در حوزه لوازم خانگی است. نصب صحیح محصولات اعم از ماشین لباسشویی، ظرفشویی، اجاق گاز و غیره از ضروری ترین موارد برای استفاده هر چه بهتر از آن‌ها است. برای استفاده طولانی مدت و افزایش عمر دستگاه‌ها، دانستن نکاتی در باب نحوه صحیح استفاده و همچنین نگهداری از آن‌ها ضروری است. در این مقاله قصد داریم تا نکات مهمی را برای مصرف کنندگان محصولات تکنوگاز بیان کنیم.

توصیه‌های ایمنی برای استفاده هر چه بهتر از محصولات تکنو گاز

 • نصب و راه اندازی اجاق گاز باید مطابق با استاندارد و ضوابط تعیین شده و توسط نمایندگان مجاز انجام شود.
 • طبق مقررات ایمنی و استاندارد، کلیه وسایل الکترونیکی باید به زمین متصل باشد.
 • مانند هر وسیله دیگری که در منزل از آن استفاده میکنید، دوشاخه نصب شده روی کابل و پریز برق منزل باید از یک نوع بوده و توجه داشته باشید هرگز با کشیدن سیم، دوشاخه را از پریز جدا نکنید.
 • پس از نصب و راه اندازی، اجاق گاز را بازرسی نموده و همواره از دستورالعمل های مندرج در دفترچه راهنما پیروی کنید. چنانچه اجاق روشن نشد شیر گاز را ببندید. دوشاخه را از پریز برق جدا فرمایید و به نزدیکترین سرویس خدمات شرکت تکنوگاز اطلاع دهید.
 • هنگامیکه از اجاق گاز استفاده نمی کنید، مطمئن شوید که ولوم شیرهای آن همگی در حالت خاموش قرار گرفته اند.
 • قابلمه و تابه هایی که در زیر آنها کاملا مسطح و تخت نیست را روی شبکه اجاق گاز قرار ندهید.
 • در شیشه ای فوقانی اجاق گاز با دست و به آرامی به سمت پایین بسته خواهد شد.
 • توجه، این در شیشه ای در صورتی که بیش از حد گرم شود می شکند. قبل از بستن در اجاق گاز مشعل ها را خاموش کرده و اجازه دهید که مشعل ها و شبکه آن خنک شوند.
 • در فر اجاق گاز را تا زمان بسته شدن کامل رها نکنید و آن را با هدایت دست ببندید.

توصیه های عمومی جهت استفاده از محصولات تکنوگاز:

 • در صورت استشمام بوی گاز، فورًا شیر اصلی گاز را ببندید و شرکت گاز را مطلع فرمایید.
 • تلفن حوادث گاز ۱۹۴ را همیشه به خاطر بسپارید.
 • از روشن کردن لامپ، کبریت و فندک خودداری کنید و برق را از فیوز اصلی قطع کنید.
 • هنگام نشت گاز در محل تاریک از چراغ قوه ای که در خارج از محل نشت گاز آن را روشن کرده اید استفاده کنید.
 • افراد خانواده را از محل آلوده به گاز خارج نمایید.
 • در و پنجره ها را باز کنید.
 • با تکان دادن حوله پنبه ای مرطوب به جریان هوا و تهویه اتاق آلوده تسریع بخشید.
 • همیشه یک کپسول آتش خاموش کن در منزل داشته باشید.

ستین سرویس به عنوان نماینده رسمی محصولات تکنوگاز آماده خدمت رسانی به شما مشترکان عزیز این شرکت است. گفتنی است به راحتی و تنها با یک تماس شما عزیزان قادرید تا از متخصصان و تکنسین‌های شرکت برای دریافت پاسخ سوالات و یا رفع مشکلات خود استفاده کنید. همچنین می‌توانید برای دریافت سرویس، درخواست خود را از طریق این لینک برای ما ارسال کنید تا تیم پشتیبانی شرکت در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.